Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ulaşıma eşekli eylem

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yeni ulaşım sistemine bir tepki de AK Parti İzmir İl Gençlik Kolları'ndan geldi. Belediye önüne eşekle gelen grup, bu çilenin bir an önce bitmesini istedi

Giriş Tarihi: 10.7.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 29 Haziran'dan itibaren "Toplu ulaşımda düğüm çözülüyor" sloganı ile yaptığı İzmir ulaşımındaki radikal değişiklik, toplumun her kesiminden tepki görmeye devam ediyor. Yeni sistemden şikayetçi olan AK Parti İzmir İl Gençlik Kolları da, sıradışı bir eyleme imza attı. Öğle saatlerinde İzmir Büyükşehir Belediye Sarayı önünde toplanan 50 kişilik AK Parti İzmir İl Gençlik Kolları, eşekli eylem yaptı. Alana getirdikleri eşekle, İzmir'deki ulaşım şeklinin protesto eden grup adına AK Parti İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Bilal Kırkpınar açıklama yaptı.

TRAFİK DAHA DA ARTACAK

10 gün gibi kısa bir sürede, "Trafik sıkışıklığına son", "Beklemek yok" "Hız kazanıyoruz" ve "Yolculuk süreleri kısalıyor" vaatlerinin içinin ne kadar boş olduğunu net bir biçimde İzmirli'nin gördüğünü belirtin Kırkpınar, "Yeni ulaşım planı 10 gün içerisinde 'Gordion Düğümü'ne dönüşmüştür. Mevcut düzenlemenin okullar kapandıktan sonra ve İzmir'in trafik yoğunluğunun oldukça azaldığı yaz mevsiminde yapıldığını da ayrıca hatırlatmak istiyoruz. Gerekli iyileştirmeler yapılmadan planda ısrar edilmesi durumunda, Eylül ayından itibaren içerisinden çıkılmayacak bir trafik çilesinin bizleri yani İzmirlileri beklediğini tüm kamuoyunun bilmesini isteriz" dedi. İzmir'de bir yerden bir yere gitmek tam anlamıyla işkenceye dönüştüğünü belirten Başkan Kırkpınar, "Her ortamda 'katılımcı belediyecilik'ten dem vuran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Azız Kocaoğlu, bu ulaşım planını yaparken ne meslek odalarına ne de belediye meclis üyelerine ne de halkın kendisine danışmıştır. 'Ben yaptım oldu' ile İzmir'in kronik problemlerine bir yenisini daha eklemiştir. Ulaşım planı hazırlanırken, engellilerin yaşlıların, hamile vatandaşların, çocuklu ebeveynlerin düşünülmediği açıktır. Kocaoğlu'nun, her yerde 'Engelli Dostu Şehir' diye lanse ettiği İzmir, belediyecilik anlayışları ile engelliler için cehenneme dönüşmüş durumdadır" dedi. Kent merkezindeki 30 yıllık otobüs hatlarının kaldırıldığının altını çizen Başkan Kırkpınar, konuşmasını şöyle sürdürdü; "Otobüs hatları kaldırılırken hiçbir bilgilendirilme yapılmamıştır. Bu belediyecilik zihniyetinin bir an önce kendisine çeki düzen vermesi gerekmektedir. İnşallah İzmir, AK Parti Belediyeciliği ile tanışınca bu sıkıntıları atlatacak ve İzmir halkı bu sıkıntıları çekmekten kurtulacak. Çünkü AK Parti yolları açar, ulaşımı rahatlatır." Başkan Kırkpınar'ın basın açıklamasının ardından protesto eden grup üzerine "Eşşekobüs" yazdıkları eşekle fotoğraf çektirdi. Grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulaşıma eşekli eylem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN