İlik bulundu ama para yok

Giriş Tarihi: 11.7.2014

Nakil bekleyen 13 yaşındaki Mertcan Uluçay, kendisine uygun ilik bulunmasına rağmen, parasızlık yüzünden nakil olamıyor. Ailesi maddi destek istiyor

İzmir'de 13 yaşındaki Mertcan Uluçay, kendisine uygun ilik bulunmasına rağmen nakil olamıyor. Lösemi hastalığını bir kez yenen Uluçay'ın hastalığı tekrarladı. Doktorları ilik naklinin şart olduğunu söyledi. Fakat borç içindeki aile ameliyat sonrası masrafları karşılayamayacağı için şimdi kara kara düşünüyor. İstanbul'da yaşayan Uluçay ailesi, inşaatlarda çalışan babalarını 2006 yılında iş kazasında kaybedince, hayatları tam anlamıyla cehenneme döndü. Ev hanımı, anne Yeşim Uluçay, eşini kaybedince 2 çocuğuyla birlikte ortada kaldı. Etrafından aldıkları yardımlar ile geçinen aile aradan geçen 2 yılın ardından 2008 yılında 7 yaşında olan Mertcan'ın lösemi haberiyle sarsıldı. 3 yıl boyunca Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gördü. Ardından 6 ay boyunca Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kemoterapi gören Mertcan, lösemiyi yendi. Arada geçen sürede maddi problemler ve sıkıntılar çeken Uluçay ailesi talihsiz Mertcan'ın hastalığının tekrarladığı haberi alınca yıkıldı. Hastalığın tekrarlaması üzerine doktorları talihsiz Mertcan'ı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk etti. Fakat anne Yeşim Uluçay'ın iddiasına göre hastane talihsiz çocuğu yoğunluk nedeniyle kabul etmedi. Bu gelişmeler üzerine anne Yeşim Uluçay, Mertcan'ı dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi'ne götürdü. Hastanede tekrar tetkikleri yapılan Mertcan'a, doktorları ilik nakli yapılması tanısı konuldu. Yakınlarına yapılan doku uyumu incelemesinin ardından, anne ve kardeşinin dokularının ilik nakline uygun olmadığı ortaya çıktı.

TEST İÇİN PARA GEREKLİ

D.Ü Çocuk Hastanesi doktorları, yoğunluğun az olduğu Antalya'daki özel bir hastaneye yurt dışı taraması için başvurdu. Burada yapılan incelemeler sonucunda Almanya'daki ilik bankasında Mertcan'a uygun 3 donör bulundu ve bu donörlerden 1 tanesininde yüzde 100 uyumlu olduğunu tespit edildi. Anne Yeşim Uluçay ilik naklinin maddi yükünün altından nasıl kalkacağını kara kara düşünmeye başladı. Aylık geliri 800 lira olan Uluçay ailesi, şimdi Mertcan'a uygun ilik bulunmasına karşın donörlere yapılacak testlerin ücretini ödeyemiyor. SGK'nın test ücretlerini karşıladığını fakat araya bürokrasi girdiği için geç kalınacağını belirten anne Yeşim Uluçay, "Hastane yetkilileri, 'Donörlerin testleri için SGK'dan onay çıkmasını beklerseniz geç kalırsınız' dediler. 2 bin Euro karşılığında bu testlerin hemen yapılabileceğini belirttiler. Devletimiz bize sahip çıksın" dedi. Hayatının büyük bir bölümünü hastalıkla savaşmakla geçiren ve büyüyünce doktor olmak istediğini belirten talihsiz Mertcan ise, "En kısa sürede nakil olup iyileşmek ve ardından okuluma ve sokağa çıkmak istiyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlik bulundu ama para yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN