Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köylünün su isyanı

Seferihisar'ın Orhanlı köyü sakinleri, İZSU'nun yeni şebeke projesini protesto etti. "İçme suyumuzun tarla sulamada kullanılmasını istemiyoruz" diyerek isyanlarını dile getirdi

Giriş Tarihi: 11.7.2014
İzmir'de Seferihisar Orhanlı Köyü sakinleri, çeşmelerinden akan suyu geri istiyor. Köylüler, İZSU'nun yeni şebeke projesi için protesto gerçekleştirdi. Daha önce Orhanlı Köyü'nün, 10 kilometre uzaklıktaki Ballıoluk'tan şebekeye verilen içme suyunu İZSU, bölgeye hazırladığı yeni proje ile tarla sulamasına yönlendirilecek. Köylüler ise, kaynağı kısıtlı olan suyun tükenmemesi için tarla sulamasına yönlendirilmemesini istiyor. Bu duruma karşı çıkan Orhanlı sakinleri köy meydanında çoluk çocuk demeden toplanarak eylem gerçekleştirdi. Sularını geri isteyen sayıları 50 kadar Orhanlı sakini tepkilerini dile getirdi.

ÜSTLERİNİ YIRTTILAR
Orhanlı Köyü Derneği Başkanı Galip Ener, "İZSU'ya karşı değiliz. Sadece kullanma suyumuzla, içme suyumuzun ayrı şebekeden gelmesini istiyoruz. Hukuki ve insancıl şekilde sorunumuzun çözülmesini istiyoruz. Çeşmeden akan içme suyumuzdan dolayı tedirginiz" dedi. Köy-Koop İzmir Birliği Başkanı ve Orhanlı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Muhittin Akbulut ise, "Orhanlı sakinleri, yıllar önce bu suyu imece usulü getirdiği bu su ile kanal çalışması yaptı. Şimdi İZSU, şebekeyi değiştirerek köylünün içme suyunu tehlikeye sokuyor. İZSU'dan projenin düzeltilmesini istiyoruz" dedi. Şehrazat Mercan da, "Köylünün üretme alanı olan su ve toprak en doğal hakkıdır. Su, toprak ve ormanın ticari bir meta olmasına karşıyız. Gerek kooperatif, gerek dernek ile birlikte çalışma yaparak köylünün istekleri yerine getirilmelidir. Büyükşehir belediyesini köylüyü anlamaya davet ediyorum" diyerek görüşlerini belirtti. Orhanlı köyü Sakinleri'nden Celal Ölmez, tepki için üstündeki kıyafetleri yırttı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köylünün su isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN