Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Metroda tünel skandalı bomba etkisi yarattı

Egeli Sabah'ın ulaştığı rapordaki metro gerçeği, başta İzmir olmak üzere tüm Türkiye'de büyük yankı uyandırdı. ODTÜ'nün raporunu değerlendiren Ayhan Emekli, metronun bu haliyle açılmasının mümkün olmadığını belirtti

Giriş Tarihi: 11.7.2014
ODTÜ'nün 2012 yılında İzmir metrosuna ilişkin hazırladığı rapor, kentte bomba etkisi yarattı. Ulaştığımız rapor hakkında; TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Maden Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve siyasiler durum değerlendirmesinde bulundu.

BÜYÜKŞEHİR İZİN VERMEDİ
İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ayhan Emekli, meslek odası olarak bu güne kadar metro tünelini gezme taleplerinin hep Büyükşehir tarafından geri çevrildiğini söyledi. Geçmişte metro konusunda yapım aşamasında inşaat mühendisleri olarak Büyükşehir'den teknik gezi talepleri olduğunu belirten Emekli, şunları söyledi; "Maalesef bu talebe çok olumlu bir dönüş alamadık. Metro şantiyesin gidip yerinde göremedik. Son olarak yerel seçimlerden birkaç ay önce diğer meslek odalarının İzmir şubeleri ile birlikte oluşturduğumuz il koordinasyon kurulu vasıtası ile Büyükşehir Belediyesi'nden belli büyük projelerle ilgili bilgi ve yerinde bilgi alma talebimiz olmuştu. Bu talep çerçevesinde Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi'ne ve Yamanlar'da kurulması öngörülen katı atık bertaraf tesisinin arazisini inceledik. Bu çerçevede metroya da gidilecekti. Ama o gün o metroya gidişimiz programın yoğunluğundan ötürü tekrar iptal edildi. Bugün baktığımızda bu metroya gidemememizin ya da bu tür düzenlemelerin iptal edilmesinin karşılığında bizim orada görebileceğimiz bu raporda ortaya çıkan görüntülerde görünen bazı şeylerin olduğu ortaya çıkıyor. Metro bu haliyle kesinlikle açılamaz" dedi. Büyükşehir Belediyesi'nin metro olayında hiçbir zaman şeffaf olmadıklarını belirten AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık, "Metro ihalesi uygulama projesi olmadan yapılmış. Aslında kamu davasının açılması lazım. Böyle önemli bir projede uygulama projesi olmadan ihale yapılmaması gerekiyordu. Ama yaptılar oldu ile olmuyor işte. Siyasi sorumluluk Aziz Kocaoğlu'na aittir. Kendisi bilim adamlarından farklı rapor alıp yoluna devam edebilir. Ben teknik adam değilim ancak bu tip işler için önce uygulama projesi yapılır. Uygulama projesi olmadan ihale yapılmaz. Artık Türkiye'nin en pahalı metrosu ÜçyolÜçkuyular Metrosu olmuştur. Çünkü zaman da paradır. Birkaç yılda bitecek iş, 10 yılın aşkın sürüyor. Dolayısıyla maliyeti de çok yüksek oldu. Büyükşehir'in yaptıklarını İzmirlilerin takdirlerine sunuyoruz. Mevzuata aykırı suç olacak şeyler varsa suç duyurusunda bulunabiliriz" dedi.

"BECERİKSİZLİK VAR"
Böyle bir gerçeği ortaya çıkardığı için Egeli Sabah'ı kutladığını belirten AK Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait, Başkan Kocaoğlu'nun halkı tehlikeye attığını belirtti. Kocaoğlu'nun böyle bir raporu gizlemesiyle büyük bir yanlış yaptığını belirten Sait, "Bu işte beceriksizlik var. Bir de gizleyerek İzmirlileri aldatmıştır. Konak Tünelleri ile ilgili bizi uğraştıran bu muhalefete soruyorum. Metronun yapılmamasının ve uzamasının en büyük nedeni bu. Derhal açıklama bekliyorum. Çökme tehlikesi var mı yok mu? Allah korusun öyle bir şey varsa daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Eğer o bölgede çökme durumu olacaksa, orada halkın binaları da boşaltması lazım. Yarın bir gün olay yaşanırsa bunun altından kalkamazlar" dedi.

"RAPORA İTİBAR ETMELİ"
Başkan Kocaoğlu'nun önce can güvenliği diyerek, bu ay sonunda açılacak iki istasyon için ODTÜ'nün hazırladığı rapora itibar etmesi gerektiğini belirten AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, "Çünkü her gün orayı kullanacak binlerce İzmirli hemşerimiz işine evine gidip gelecek. Bir kentin belediye başkanı önce vatandaşın can güvenliğini düşünmelidir. 2012'den bu yana açıklanan rapora neden o gün işlem yapılmamış? O günden bu yana tesadüfen bu rapor ortaya çıkınca, bu rapor tartışılmaya başlandı. Oysa Sayın Kocaoğlu bu raporun kendisine verildiği gün İzmirli hemşerilerimizle ve teknik adamlarla konuşmalı tartışmalıydı. Çözüm üretmeliydi. Bu rapor çalışmasında tünel kemerinin deprem açısından yetersiz kaldığını görüyoruz. Kaldı ki İzmir birinci derecede deprem bölgesinde. Bu hususun yolcu güvenliği açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

"HESAP VERSİNLER"
Büyükşehir'in bilim adımlarının görüşlerini almadan hareket ettiğine vurgu yapan AK Parti Balçova İlçe Başkanı Temel Yıldırım, "Vatandaşları yıllardır oyalıyorlar. Aziz Kocaoğlu, 'Bir sabah uyandığınızda açılabilir' diyor ama yapılanlar ortada. Çıksınlar, hesabını versinler millete. Yanlış yapmışlarsa çıkıp özür dilesinler. Hata yaptık deyip, bedelini razı olduklarını söylesinler. Hiç değilse bu erdeme sahip olduklarını göstersinler. Seçimlerden önce 'İzmirliyiz yaparız' diyenler, seçimden sonra 'İzmirliyiz yatarız' görünümüne bürünüyor. Keşke gölge etmeseler. Bu işleri en iyi bilen, denizin altından tren geçiren, iki kıtayı birleştiren Binali Yıldırım'a gidip yalvarıp, akıl alsınlar. Proje nasıl yapılır, öğrensinler. Ama önce bu işleri bilmediklerini, hatalı projelerle İzmir'in zamanını ve kamunun zararını çaldıklarını itiraf etsinler" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metroda tünel skandalı bomba etkisi yarattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN