Sıcaktan kavrulduk

Giriş Tarihi: 12.7.2014

Kentte mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı, vatandaşları etkiledi. Sokaklar özellikle öğle saatlerinde boş kalırken, su parkları yoğun ilgi gördü

İzmir'de, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, kentteki günlük yaşamı zorlaştırdı. Türkiye'de yaz mevsiminin en sıcak geçtiği kentlerden İzmir'de, kavurucu yaz sıcakları etkili olmaya başladı. Temmuz ayı uzun yıllar ortalama sıcaklık değeri 28, ortalama en yüksek sıcaklık değerinin ise 33,2 derece olarak belirlenen İzmir'de, öğle saatlerinde ölçülen ortalama hava sıcaklığı 34,1 derece oldu.

DIŞARI ÇIKMADILAR
Günün en yüksek hava sıcaklığının 37,3 dereceyle Bayındır'da kaydedildiği İzmir'de, en düşük hava sıcaklığı ise Dikili'de 27,1 derece olarak ölçüldü. Artan hava sıcaklığı, kentte günlük yaşamı etkiledi. Günün hemen her saati, insan trafiğinin yoğun olduğu Konak Meydanı, Kordon, Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve Karşıyaka Çarşısı, özellikle hava sıcaklıklarının en üst değerine ulaştığı öğle saatlerinde boş kaldı. Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamayı tercih eden İzmirliler, gölge alanlarda serinlemeye çalıştı. Bunun yanı sıra fırsat bulan vatandaşlar, civardaki su parklarına giderek serinlediler.

SICAK ÇARPMA UYARISI

Diğer yandan uzmanlar, bu günlerde artan hava sıcaklıklarını sıcak çarpması yol açabileceğine dikkat çekerek uyarılarda bulundu.Sıcak çarpmasının belirtilerini el ve ayaklarda şişlikler, kas ağrıları, kol ve bacakta güçsüzlük, bulantı, kusma, hafif baş ağrısı, bazen de ishal şeklinde gösterdiğini dile getiren uzmanlar, olası vakalarda yapılması gerekenleri de şöyle anlattı: "Hastanın kıyafetlerini çıkarıp vücudunu nemlendirmeli veya ıslatıp bir vantilatör yardımıyla serinlemesini sağlamalı. Eğer şuuru açık ve su içebiliyorsa mutlaka su içirilmesi gerekir. Uzun süreli ilaç kullananlar ve kronik hastalığı olanlar mutlaka daha iyi korunmalı. Özellikle şeker hastaları büyük risk altındadır. Yaşlılar ve bebekler, vücut ısısını dengeleyemedikleri için sıcaktan çabuk etkileniyor. Sıcaktan korunmak için, güneş ışınlarının en etkin olduğu saatlerde dışarı çıkmamak, zorunlu durumlarda ise ince kıyafetler, şapka ve şemsiye kullanmak gerekiyor. Ve tabi bol su içmeyi unutmamak şart."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıcaktan kavrulduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN