Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Smyrna'nın ruhu canlanacak

İzmir'in kuruluş yeri olan ve tarihte Smyrna Kenti olarak adlandırılan Bayraklı, Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi son sınıf öğrencilerinin projelerinde hayat bulacak

Giriş Tarihi: 12.7.2014
Bayraklı'nın hem kentsel dönüşüm sürecine katkı sağlayacak hem de unutulan tarihine ışık tutacak projeler, Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerinden geldi. Genç mimarlar, ilçenin büyük değerleri arasında yer alan Bayraklı Höyüğü, Yahya Hayati Paşa Köşkü ve terk edilen tarihi fabrikaları mimari çizimlerle baştan yarattı. Proje kapsamında vatandaşlarla bire bir görüşmelerle 'kentsel dönüşümden ne beklediklerini' tespit eden ve Smyrna Kenti'nin ilk kazılarını başlatan ünlü arkeolog Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal'ın çalışmalarını kendilerine referans olarak alan gençler 4 ayrı çalışmaya imza attılar. Yrd. Doç. Dr. Eray Bozkurt, Öğretim Görevlileri Mehmet Çipoğlu, Cenk Dereli ve Araştırma Görevlisi Arzu Cilasun'nun yürütücülüğünde gerçekleştirilen projelerde kültür, turizm ve çevre duyarlılığı taşıyan genç mimarlar çalışmalarını şöyle anlattılar:

TARİH BİLİNCİ ŞART

Antik Kent Smyrna Müzesi ve Kazı Evi projesiyle Beste Gönültaş, "Hızlı kentleşme sonucu çoğu kentte olduğu gibi Bayraklı'da da tarihi zenginliklerin hızla yok olduğu görülmekte. Bunların arasında İzmir'in tam ortasında yer alan ve açık bir hava müzesi niteliği taşıyan Bayraklı Höyüğü de yer almakta. Projemde höyük alanında ziyaretçi merkezi, kazı evi ve kazı alanının tamamıyla ziyaretçi deneyimine olanak sağlayan bir yerleşme alanı planladım" dedi. Ayşenur Çabuk, Ecem Kıran ve Zeynep Altınbaşlı ise 'Kültür Kampüsü' projesinde, "Yeşil alanların giderek azalmasına neden olan değişimden yola çıkarak gökdelenlerin yanı sıra kültür yapılarının da olması gerektiğini vurgulamak istedik. Bunun için de şehir merkezinin ilk fabrikaları arasında yer alan ve 1950'li yıllarda hizmete açılan atıl durumdaki bir makarna fabrikasını kullandık" dedi.

BU YOLLAR DENİZE

Emine Buran, Cansu Belice, Selen Güceren, 'Kentsel Tasarım' projesinde, "Bayraklı ile ilgili bir alan çalışması yaparak ilçenin kimliği ve alt yapısı hakkında bilgi edindik. Vatandaşlarla, dükkan sahipleri ve belediye yetkilileri ile de görüşerek mevcut sorunlar için çözüm analizleri üretmeye çalıştık. Yer altı otoparkları, vatandaşın denizle bütünleşmesini sağlayacak bağlantı geçişleri ve çeşitli meydan düzenlemeleri gerçekleştirdik" dedi.

HARABEYE SON
Ceren Kocabıyık, Yahya Hayati Paşa Köşkü Restarasyonu ve Modern Sanat Müzesi çalışmasında, "Yahya Hayati Paşa'nın Bayraklı'da bulunan köşkü, restorasyon çalışmasıyla ilçe için bir çekim merkezi haline getirmeyi hedefledim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Smyrna'nın ruhu canlanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN