Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sultaniye Üzümü'nün patentini istiyorlar

Giriş Tarihi: 13.7.2014

Manisa Ticaret Borsası, İzmir'in adıyla anılan dünyaca ünlü sultaniye cinsi üzümün "Manisa Sultaniye Üzümü" diye anılması için Türk Patent Enstitüsüne başvurdu

Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, üretimin büyük bir kısmının Manisa'da yapıldığı sultaniye üzümünün "Manisa Sultaniye Üzümü" diye anılması için patent başvurusunda bulunduklarını açıkladı. Sadık Özkasap, Manisa'da üretilen Sultaniye Üzümü'nün dünyaya "İzmir Sultaniye Üzümü" adıyla satıldığını, ürünün artık doğru adıyla anılması için girişimde bulunduklarını söyledi. Türk Patent Enstitüsüne başvuru yaptıklarını bildiren Özkasap, şunları kaydetti: "Yıllardan beri Manisa'nın üzümü, İzmir Ticaret Borsası'nda işlem gördüğü için 'İzmir Sultaniye Üzümü' olarak bilindi. Manisa Ticaret Borsası, 'Manisa Sultaniye Üzümü' olarak coğrafi işaretini almak için başvurdu. 'Manisa Sultaniye Üzümü' adıyla coğrafi işaretini alacağız. Üzümün merkezi Manisa'dır. Üzümler, üzüm bağları ve üzüm işletmeleri Manisa'dadır."

REKOLTE BELİRLEME
Özkasap, uzman ekiplerin rekolte tahmini için Manisa'da bağları dolaşmaya başladığını, Menemen-Muradiye bölgesinde çalışmaların tamamlandığını, Turgutlu, Ahmetli, Salihli, Alaşehir, Çal ve Sarıgöl'deki bağlarda halen devam ettiğini söyledi. Temmuz ve ağustos aylarında ihracatın devam edeceğini ifade eden Özkasap, meydana gelen doğal afetler nedeniyle geçen yıl rekoltenin beklenilenin altında kaldığını, bu sene rekoltenin iyi olmasının beklendiğini anlattı. Özkasap, "Bağların geçtiğimiz yıla göre daha iyi, üzümlerin daha kaliteli olduğuna dair bilgi aldık. Üzümlerde hastalık olmadığını ve rekoltenin yüksek olacağını görüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sultaniye Üzümü'nün patentini istiyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN