Esnaf zararının telafisini istiyor

Egeli Sabah'ın haberlerini mahkemeye sunan akaryakıt istasyonu işletmecisi Abdurrahman Aras, "Haklılığımız ortaya çıktı, İzmir Büyükşehir Belediyesi zararımızı karşılasın" dedi

Giriş Tarihi: 14.7.2014
Egeli Sabah'ın Üçyol-Üçkuylar metrosu ile ilgili ortaya çıkardığı şok görüntüler Poligon'da metro çalışmaları nedeniyle zarara uğradığını iddia eden benzin istasyonu işletmecisi Abdurrahman Aras'ın, Büyükşehir Belediyesi aleyhine açtığı davada kanıt olarak sunuldu. Aras, söz konusu haberlerin, belediyenin metro konusunda görevlerini yerine getirmemesinden dolayı zarara uğradıklarını açıkça ortaya koyduğunu vurgulayarak, "Bizi mağdur eden İzmir Büyükşehir Belediyesi zararımızı karşılaşın" dedi. Aras'ın avukatı Zafer Kırelli de Egeli Sabah'ın yayınladığı delil niteliği taşıyan belge, görüntü ve fotoğraflardan oluşan dosyayı, dava dosyasına eklenmesi için İzmir 5. İdare Mahkemesi'ne sundu. Davanın Aras'ın lehine sonuçlanması halinde karar metro çalışmaları nedeniyle uzun yıllar kapalı kalan İnönü Caddesi'nde işyeri bulunan ve iflasın eşiğine gelen yüzlerce esnafa da emsal teşkil edebilecek. Açılacak başka davalar sonucu Büyükşehir Belediyesi, milyonlarca lira tazminat ödemek zorunda kalabilecek.

İKİ KEZ YÜKLENİCİ DEĞİŞTİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi 2005 yılında Üçyol-Üçkuyular metrosunun inşaatına başladı. İnşaat çalışmaları sürerken kentin en önemli ulaşım akslarından birisi olan İnönü Caddesi araç trafiğine kapatıldı. İşin bitiş süresi 2 yıl olmasına rağmen önce Bayındır ardından da Bozoğlu inşaat, sözleşme hükümlerine uygun hareket etmedikleri gerekçesi ile Büyükşehir Belediyesi tarafından devre dışı bırakıldı. Aradan geçen 9 yıla rağmen metro halen daha açılamazken İnönü caddesi de uzun süre trafiğe kapalı kaldı. Yol gövdesinde kurulan şantiyeler nedeniyle yer yer vatandaşlar kaldırımlarda dahi yürümekte zorluk çekti. İşleri bozulan bir çok esnaf dükkan kirasını dahi ödeyemez duruma geldi. Evine ekmek götüremeyenler de iflas edip kepenk indirdi. Yılan hikayesine dönen metro çalışmaları yüzünden zarara uğradığını iddia eden Abdurrahman Aras, büyükşehir belediyesinin aleyhine tespit davası açtı. Davanın ilk duruşması geçtiğimiz günlerde İzmir 5. İdare Mahkemesi'nde görülürken Egeli Sabah'ın ilk kez yayınladığı görüntü, fotoğraf ve belgeler de dava dosyasına delil olarak girdi. Nebioğlu Petrol Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Aras'ın avukatı Zafer Kırelli gazetemizin günlerdir yayınladığı bilgi belge, fotoğraf ve görüntülerden oluşan dosyayı İzmir 5. İdare mahkemesine teslim etti. Avukat Kırelli İnönü caddesinde metro inşaatı nedeniyle mağdur olan esnafın dava sonucunu büyük merakla beklediğini söyledi. Mahkemeden belediye aleyhine çıkacak bir kararın iflas eden, kirasını ödeyemeyip evine ekmek götüremeyen yüzlerce esnaf için emsal teşkil edebileceğini ifade eden Kırelli müvekkilinin yaşananlardan ötürü maddi açıdan büyük mağduriyet yaşadığını söyledi.

EMSAL TEŞKİL EDEBİLİR
Davadan kısa bir süre sonra belediyenin apar topar benzinliğin önünü trafiğe açtığını belirten Kırelli,"Büyükşehir belediyesi avukatları çalışma sırasında istasyonun önünü kapatılmadığını iddia etti. Bunun üzerine biz de iddiaları yalanlayan fotoğrafları mahkemeye sunduk. Böylece iddialarını da belgelerle çürütmüş olduk. İzmir büyükşehir belediye başkanımız bu güne kadar bir çok kez gazetelere şu tarihte açıyoruz bu tarihte açıyoruz diye beyanatlar verdi. Bu haberlere ve beyanatlara güvenen müvekkilim benzin istasyonunu satın aldı. Üstelik 1 milyon 250 bin dolarlık kira da peşin ödendi. Üzerinden 3 yıl geçti yol bir türlü trafiğe açılmadı. Müvekkilim ayrıca bu süreçte satmayı taahhüt ettiği kotayı dolduramadığı için akaryakıt şirketine de tazminat ödemek zorunda kaldı. Kısacası zararımız çok büyük olmasına rağmen şimdilik hizmet kusuruna dayanan 3 milyon liralık dava açtık. Dava sonucuna göre hareket edeceğiz."diye konuştu. Kırelli, dava sonucunun cadde üzerinde işyeri bulunan ve mağdur olan esnaf içinde emsal teşkil edeceğini sözlerine ekledi. İşletme sahibi Abdurrahman Aras da Egeli Sabah'ın haberlerinin haklılıklarını resmen tescil etiğini söyledi. İstasyonu kiralarken büyükşehir belediyesine gidip görüş aldıklarını hatırlatan Aras, "Bize en geç nisan ayında açılacağını söylediler. Üzerinden 4 nisan ayı geçti yine açılmadı. Maalesef belediye bizi perişan etti. Bir de dava açtık diye cezai işlemlerle karşı karşıya kaldık"diye konuştu. Egeli Sabah'ta yayınlanan fotoğraf ve görüntülerin kelimenin tam anlamıyla dehşet olduğunu belirten Abdurrahman Aras; "Onlara cezasını önce mahkeme ardından da devlet verecek. Böyle bir görüntü olmaz. Kelimenin tam anlamıyla dehşet. Kim ulaştı ise ellerine sağlık. Benzin istasyonlarına ruhsat için her şeyi dört dörtlük istiyorlar. Peki konu kendileri olunca da bu kadar hassas davranıyorlar mı?

EGELİ SABAH'A TEŞEKKÜR

Kira sözleşmesinin 5 yıllık olduğunu 3 yılın geride kaldığını belirten Aras metro inşaatında yaşananların gün ışığına çıkarılmasının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Egeli Sabah'a yayınlarından ötürü teşekkür eden Aras; "Biz belediyeleri hizmet yeri olarak görüyoruz. Kesinlikle parti gözü ile bakmıyoruz. Bir şey söyleyince hemen 'Bu Ak Partili' diyorlar. Biz parti için dava açmadık"diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnaf zararının telafisini istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN