Büyükşehir'e kızan pazarcılar yol kapattı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yeni uygulaması kapsamında Şirinyer'deki otoparklarının otobüs garajına dönüştürülmesi pazarcıların tepkisine yol açtı. Esnaf, 2 saat eylem yaptı

Giriş Tarihi: 17.7.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 29 Haziran'da hayata geçirdiği, "toplu ulaşım reformu" olarak takdim edilen yeni ulaşım sistemine tepkiler dinmiyor. Buca'da pazar esnafı tarafından otopark olarak kullanılan arsayı tel örgülerle çevreleyip otobüs garajına dönüştüren Büyükşehir Belediyesi'ni protesto eden pazarcı esnafı Şirinyer Polis Merkezi önünde toplanarak yol kapattı. Yaklaşık 2 saat boyunca yolu trafiğe kapatan pazarcılar araçlarını park edecek yer bulamadıklarını söyleyerek otoparklarını geri istedi. Şirinyer pazaryeri yakınındaki pazar esnafı tarafından otopark olarak kullanılan toprak arsa, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından asfalt dökülüp, tel örgülerle çevrilerek bir hafta önce otobüs garajına çevrildi. Çarşamba ve pazar günleri olmak üzere haftada iki kez kurulan Şirinyer Pazarı'ndaki esnaf park sıkıntısı yaşamaya başladı. Pazarcı esnafı, sorunlarını belediye yetkililerine iletmelerine rağmen herhangi bir çözüm bulunamayınca çareyi yol kapatmakta bulduklarını söyledi. Şirinyer Polis Merkezi önünde toplanan pazarcılar yolun ortasına pazar şemsiyesi koyup trafiği kestiler. Tepkilerini yol keserek gösteren pazar esnafı araçlarını park edecek yer bulamadıklarını söyleyerek otoparklarını geri istedi. Emniyet yetkileri tarafından 2 saat sonunda ikna edilen pazarcılar daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

MAĞDUR OLUYORUZ
Buca Pazarcılar Derneği Başkanı Mustafa Uğur, "2 saat boyunca yolu trafiğe kapattık. Otoparkımızı İzmir Büyükşehir Belediyesi otobüs aktarma merkezi olarak düzenledi. Şirinyer pazarında bin 70 tezgah var. Tezgah açanların araçlarını koyacakları yer yok. Araçlarımızı yol kenarlarına ve sokak aralarına park ediyoruz. Vatandaşlar da bu duruma tepki gösteriyor. Onlar da mağdur oluyorlar. 2 kilogram domates almak isteyen vatandaşa da 80 lira ceza kesiliyor. Burası garaja çevrilmeden önce bize detaylı bilgi verilmedi. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, pazar gününe kadar çözeceğine dair haber gönderdi. Bekliyoruz, göreceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'e kızan pazarcılar yol kapattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN