Metro skandalında Valilik devreye girdi

Giriş Tarihi: 19.7.2014

İzmir Valililiği, Egeli SABAH'ın haberlerini ihbar kabul etti, Büyükşehir Belediyesi'ne yazı göndererek bilgi istedi. Cevap yeterli olmazsa AFAD ekiplerinin inceleme yapmak için tünele girebileceği açıklandı

Egeli SABAH'ın ÜçyolÜçkuyular Metrosu'na ilişkin haberlerini ihbar kabul eden İzmir Valiliği, Büyükşehir Belediyesin yazı göndererek, konuya ilişkin bilgi istedi. İzmir Vali Vekili Mustafa Harputlu; "Eğer gelen cevaplar tatmin etmezse Üçyol-Üçkuylar Metrosu'na AFAD'ı ya da kamuda çalışan uzmanlardan oluşan bir heyet sokar inceleme yaptırırız"diye konuştu. Valilikçe, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne gönderilen yazıda Göztepe İstasyonu'nda binaların altına denk geldiği için iptal edilen ikinci yangın çıkışı, toplum uzunluğu 5.5 kilometreyi bulan Üçyol - Üçkuyular Metrosu'nda tünel bölümünde yangın algılama ve söndürme sisteminin bulunup bulunmadığı, tünelin topraklama hattının olup olmadığı, 2011 ve 2012'de su basıncı nedeniyle meydana gelen tünel yırtılması sonucu gerek yırtılmanın olduğu bölgede gerekse tünel genelinde ne gibi önlemler alındığı, ODTÜ'nün hazırladığı raporda yer alan deprem yükü ile ilgili güçlendirme çalışması yapılıp yapılmadığı soruldu.

UZMAN EKİP KURULACAK
İzmir Vali Vekili Mustafa Harputlu, Egeli SABAH'a yaptığı açıklamada, Büyükşehir Belediyesinden gelecek cevabı beklediklerini belirtti. Haberlerde yer alan iddiaların gayet açık ve net şekilde ifade edildiğini belirten Harputlu; "Gazetede çıkan haberleri ihbar kabul edip belediyeye yazı yazdık. Yazımızda ne gibi önlemler alındığını sorduk ve kendilerinden bilgi istedik. Belediye bunun üzerine mutlaka inceleme yapacak ardından da yazdığımız yazıya cevap verecektir. Bu cevabın yeterli olmaması halinde, kafalarda soru işareti yaratması halinde gerek AFAD'ı ya da kamuda çalışan ve konusunda uzmanlardan oluşan bir ekip olabilir, oraya gönderip tünelde yerinde inceleme yaptırırız. Yasal prosedür de zaten bu yöndedir. Sistem böyle işlemektedir"diye konuştu.

EGELİ SABAH'A TEŞEKKÜR

Egeli SABAH'a hassasiyetinden ötürü teşekkür eden Vali Vekili Mustafa Haprutlu; "Sizler de bizler de kamu görevi yapıyoruz. Sizler yaptığınız yayınlarla vatandaşın sesi oluyorsunuz. İzmir Valiliği olarak vatandaşın huzurlu yaşaması adına elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu konuda yaptığınız etkili yayınlar ve bizleri uyardığınız için sizlere teşekkür ederiz"diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metro skandalında Valilik devreye girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN