Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İEF'nin onur konukları Malatya ve Diyarbakır

Giriş Tarihi: 21.7.2014

İzmir Enternasyonal Fuarı'nın 83'üncü yılında onur konuğu şehirler zengin tarihi geçmişe sahip Diyarbakır ve Malatya olarak belirlendi

83. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın (İEF) onur konuğu şehirlerinin Diyarbakır ve Malatya olduğu açıklandı. İzmirliler'in, Türkiye'nin şehirlerini daha yakından tanıması amacını taşıyan onur konuğu şehir uygulamasına 74'ncü İEF'de başlandı. İEF'nin onur konuğu kentleri sırasıyla Mardin, Uşak, Çorum, Karabük, Çanakkale, Gaziantep, Denizli, Hatay ve Sinop oldu. Bu yıl ise zengin geçmişi ile Diyarbakır ve doğal, tarihi ve kültürel bereketi ile yüzlerce yıl boyunca tarih sayfalarında önemli bir yer edinen kayısı diyarı Malatya, Fuara ayrı bir renk katacak. Diyarbakır ve Malatya, yöresel kültüründen, yemeklerine, el sanatlarından, örf ve adetlerine tüm yönleriyle İzmir Enternasyonal Fuarı'nda ziyaretçilerle buluşacak. Medeniyetin beşiği olarak adlandırılan Mezopotamya'nın kuzeyinde kutsal Dicle Nehri kıyısında bazalt platonun üzerinde kurulmuş olan tarihin en eski kentlerinden biri. Kentteki Kortik Tepe ve Çayönü höyükleri, M.Ö. 10. binyıl yıllarına kadar inen, yerleşik düzene geçişin en erken yaşandığı ve çağdaşlarına göre daha gelişkin bir kültürün yaratıldığı başlıca arkeolojik alanlar.Kent merkezi ise 7000 yıllık tarihi bir geçmişe dayanıyor.

KAYISI DİYARI MALATYA

Malatya, eski çağlardan bu yana Orta Asya ve Orta Doğu Mezopotamya'dan gelen ticari yolların kesişmesi ve batıya geçit veren bir konumda bulunması nedeniyle tarihin her döneminde stratejik bir önem taşıdı. Malatya, doğunun ve batının geçiş kapısı, önemli bir yerleşim merkezi oldu. Tarihi İpek Yolu ile Kral Yolu'nun bir kolu Malatya'dan geçiyor. İlin ekonomik gelişiminde kayısı yadsınamayacak bir role sahiptir. Malatya için ilahi bir lütuf olarak da kabul edilebilecek olan kayısı, özellikle 80'li yıllardaki dışa açık ekonomiye geçiş sürecinde önemli bir ihraç ürünü haline gelmiş ve ilin ekonomik gelişimine büyük katkı sağlamıştır, sağlamaktadır. Yöre halkının 'Mişmiş' adını verdiği kayısı Malatya'yla özdeşleşmiş bir meyvedir. Malatya ekonomisine katkılarının yanı sıra Malatya kültürü ve mutfağını da etkilemiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İEF'nin onur konukları Malatya ve Diyarbakır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN