Haklısın Hıncal Abi

Giriş Tarihi: 23.7.2014

İzmir Açıkhava Tiyatrosu'nda Martha Graham'ı izleyen Sabah yazarı Hıncal Uluç, seyirci alanının içler acısı halini yazdı. Egeli Sabah muhabiri objektifle yazılanları belgeledi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğü bünyesindeki 2 bin 870 kişi kapasiteli Atatürk Fuar Açıkhava Tiyatrosu'nun biçimsiz tasarımı ve standart dışı merdivenleri Sabah Yazarı Hıncal Uluç'u kızdırdı. Fuar Açıkhava'da Martha Graham'ı, Bodrum Kalesi'nin içindeki portatif tiyatroda ise Mersin Devlet Balesi'ni izleyen Uluç, iki mekan arasındaki farklara dikkat çekerek, "İzmir'de başkan yok" yorumunda bulundu. Tiyatronun tribünlerine çıkmak için kullanılan merdivenleri "insanlık dışı" olarak niteleyen Uluç, aralık uzunlukları birbirinden farklı merdivenlerin adeta tuzak gibi olduğunu, ifade etti. Uluç, çocukların ve yaşlıların bu merdivenlerden çıkmasının mümkün olmadığını yazdı. Koltukların da rahatsızlık verici olduğununu belirten Uluç, "İzmir'in belediye başkanı yok mu? Beş yıldan beri bu Açıkhava'ya bir defa gelmemiş, durumu gözleriyle görmemiş mi? Hadi başkan yok, ki yok olduğu görülüyor. Peki bunca yerel gazete var kentte, ne işe yarar onlar" diyerek İzmir basınını da eleştirdi. Hıncal Uluç'un "Bir yerel gazete halkın bir yaz gecesi eğlencesi için gittiği yerde işkence çekmesini görmüyor ve beş yıldır düzelttiremiyorsa, İzmir halkı o gazeteleri niye benimsesin, niye alsın? Dünyanın her yerinde yerel medya yerel sorunları çözmek içindir. Ben İzmir gazetelerini her gün görüyorum. Hepsi vatan kurtarma peşinde.. Yahu İzmir'i kurtarın siz. Vatanı kurtaran tonla gazete var zaten!" diye yazdı. Bodrum'da kale içinde kurulan sahnesi ve tribünleri portatif tiyatroyu da anlatan Uluç, "Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon Doğuş Gurubu'nun sponsorluğu ile harika işler yapmış orada. İzmirliler gitsin de o portatif tiyatroya bakıp utansın" dedi.

MERDİVENLER KAZAYA DAVETİYE

Egeli Sabah muhabirinin Açıkhava Tiyatrosu'ndan çektiği fotoğraflar Uluç'un yazdıklarının adeta belgesi niteliğinde. Merdivenlerin biçimsizliği fotoğraf karelerinde net olarak görülüyor. Farklı uzunluktaki merdiven aralıkları kazaya davetiye çıkarıyor. Özellikle loş ışıkta bu merdivenleri kullanmak büyük dikkat gerektiriyor. Yaşlı ve çocuklar, üst sıralardan bilet almışsa, yerlerine geçebilmek için hayli çileli bir yolculuğu göze almak durumuda.Tribünlerdeki koltukların ortasındaki çıkıntılar seyirciler için gösteri izlemeyi işkence haline getiriyor. Tiyatro içindeki İzmir Büyükşehir Belediyesi Eğitim Merkezi'nin bakımsız hali de dikkatlerden kaçmıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haklısın Hıncal Abi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN