Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir için dönüm noktası

Ekonomi Bakanı Zeybekci, AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Yıldırım'ın yanısıra üst düzey bürokratlar ve iş dünyası temsilcilerinin katıldığı zirvede İzmir'in yeni yol haritası ele alındı

Giriş Tarihi: 25.7.2014
İzmir, kent ekonomisi açısından dönüm noktalarından birisi olacak dev ekonomi zirvesine ev sahipliği yaptı. Uluslararası yatırımlar, yabancı sermaye, yatırım teşvik sistemi, ihracat teşvikleri, döviz kazandırıcı faaliyetler ve serbest bölgeler gibi konularının ele alındığı İzmir Ekonomi Zirvesi, Swissotel Büyük Efes'te gerçekleştirildi. İzmir iş dünyasının yoğun ilgi gösterdiği zirveye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, Ekonomi Bakanı Yardımcısı Adnan Yıldırım, İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş, İZTB Başkanı Işınsu Kestelli ile çok sayıda ilçe belediye başkanı ve iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

ASİMETRİK TEŞVİK

Zirvenin moderatörlüğünü, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Rebii Akdurak, EBSO Meclis Başkanı Salih Esen, İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz ve Ege İhracatçı Birlikleri'nin bir önceki dönem Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu yaptı. Zirvede konuşan Binali Yıldırım, "İzmir; Kocaeli ve Bursa'nın arkasına düştü. İzmir, turizmde ve katma değeri yüksek teknolojik alanlarda gelişebilir. İzmir, akıl teri yoğunlukla yatırımlarla gelişir. İzmir tarımda ciddi bir yerde, bu avantajını daha da değerlendirebilir" dedi. Yıldırım, Türkiye'nin en büyük havalimanı iç hattını İzmir'e yaptıklarını, en büyük limanını da yapacaklarını kaydeden "Sabuncubeli Tüneli ile 2 şehir birleşmiş olacak. Türkiye'de birbirine bu kadar yakın hiçbir şehir yok. Bu gerçeği gözardı etmeyin.10 binden fazla nüfus Manisa'ya her gün çalışmak için gidip geliyor. İki şehir arasında asimetrik teşvik olması İzmir'in aleyhine gelişiyor. Bunu görmek lazım. İzmir'in hak ettiği yatırımları alabilmesi için altyapı yatırımları hakkında görevlerimizi yaptık. Artık yatırımcı gelmesini beklemeyin. Gelip yatırımcıları kendiniz arayıp ikna edin. Gerekirse halı bile serin" diye konuştu.EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, teşviklerde sınır iller arasındaki yaratılan haksız rekabetin önlenmesi için OSB'ler dolana kadar komşu ilin teşvik oranlarından faydalanılması önerisini getirdi. Işınsu Kestelli, "Ekonomi yönetiminin, gerçekten cazip vaatlerde bulunan teşvik sisteminde ince ayarlar yapmasının kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum" dedi. EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk de destek mekanizmalarının yeniden gözden geçirilmesi önerisinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir için dönüm noktası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN