Mezarlıkların hali içler acısı

Ramazan Bayramı'nın gelmesiyle Gültepe Mezarlığı'na gidenler, gördükleri manzarayı hoş karşılamadı. Vatandaşlar, mezarlıkta bira şişelerinden domates kasalarına kadar atıkların olmasına tepki gösterdi

Giriş Tarihi: 27.7.2014
Ramazan Bayramı'nın gelmesiyle birlikte yakınlarının mezarlarına koşanlar gördükleri manzaralarla adeta yıkıldı. Mezarlıklar bakımsızlıktan çöplüğe dönerken, mezarlığın içerisinde nereden geldiği belli olmayan ve mezarların etrafının çevrelendiği ve ortada duran molozlar dikkatleri çekti. Mezarlıkların içler acısı halleri, mezar sahipleri tarafından tepki gördü. Atıl durumdaki bazı mezarlıkların yanı sıra giderek büyüyen mezarlıkların yollarının olmaması nedeniyle insanlar yakınlarının yattığı mezarlara ulaşamadı.

"BURASI ÇÖPLÜK MÜ?"
Ramazan Bayramı'nın gelmesinin ardından, yakınlarını toprağa verenler, bir bir mezarlık ziyaretlerine başladı. Mezarlıkların, sadece girişlerinin göz boyama olması açısından bakımlı olduğu gözlendi. Daha önce de bakımsızlığı ve sorunlarıyla sık sık haberlere konu olan İzmir'deki mezarlıklar yine tartışılmaya başlandı. İzmir'deki en büyük sıkıntının yaşandığı mezarlıklardan bir tanesi olan İzmir Gültepe Mezarlığı, adeta çöplüğe ve moloz alanına dönmüş durumda. Mezarlığın etrafında yaşayanlar, çöplerini mezarlığın yüksek duvarlarından içeriye atıyor. İnsanların sevdiklerini bıraktığı, mezarlıklar tertip ve düzen içerisinde olması gerekirken, bakımsızlıktan çöken ve kırılan mezar taşlarının yanı sıra mezarlığın içerisinde domates kasalarından, deterjan kutularına, yenmiş mısır koçanından sinek ilacına her şey bulunuyor. Öte yandan mezarların etrafının molozlar ile çevrelenmiş olması ve inşaattan getirilen moloz yığınların mezarlığın içerisinde yer aldığını görenle bu duruma isyan etti. Burası bizim en sevdiklerimizin yattığı yer bizim için önemi çok büyük diyen Haşim Anlar, "Ben böyle bir rezillik görmedim. Kimse gelip bakmıyor mu bu mezarlığa? Utanmıyorlar mı? Ya burası çöplük mü? Mezarlık mı? Yoksa moloz dökme alanı mı? Şuranın haline bir bakın. Yerlerde sinek ilacından patlamış futbol topuna kadar her şey var. Hangi birini göstereyim. Her şeyi geçtim, bu paslı inşaat demirli taşların burada ne işi var? Mezarlıklar müdürlüğü ne iş yapıyor? Sadece mezarlığın girişinin temiz tutulması önemli değil" dedi. Yakınları aynı mezarlıkta yatan başka bir vatandaş Emrullah Karasular ise, "Geçen gün geldim, yerlerde bira şişeleri, domates kasaları var. Gittim mezarlık görevlilerine şikayet ettim. Bakın hala burada duruyor. Burada bizim anılarımız yatıyor. Yazık günah değil mi? Bize bunu yaşatmaya hakları var mı?" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mezarlıkların hali içler acısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN