Vahşetin paydaşı olmayın

9 üniversitenin rektörlerinden oluşan İzmir Üniversiteleri Platformu, Gazze'de ölüm yağdıran İsrail'i kınadı, kamuoyu oluşturma konusunda sorumluluk alacaklarını açıkladı

Giriş Tarihi: 27.7.2014
İzmir Üniversiteler Platformu'ndan İsrail vahşetine sert tepki geldi. Dönem başkanı Gediz Üniversitesi tarafından yayımlanan bildiride, "İsrail Yönetimi, muhakeme yeteneğini kaybetmiş ve namlunun hedefine çocukları koyarak zalimce saldırıyor. Gazze'de, iftarlar bomba seslerinin eşliğinde keder, acı ve gözyaşları ile açılıyor. Maalesef, zalime ve zulme göz yuman herkes bu vahşetin paydaşı oluyor" ifadelerine yer verildi.
Saldırılarda masum çocuk ve kadınların da aralarında bulunduğu beşyüzden fazla sivil Filistinlinin hayatını kaybettiği ve binlercesinin yaralandığına dikkat çekilerek, şu görüşlere yer verildi:

"YAPTIRIM YOK"
"Başta BM olmak üzere, ABD, AB ve Arap yönetimlerinin önemli bir kısmının bu süreçteki açık destekleri, İsrail'in daha da saldırganlaşmasına temel oluşturdu. BM kararlarını uygulamayan İsrail yönetimine hiçbir yaptırım uygulamaması son derece düşündürücüdür." İzmir Üniversiteleri Rektörleri, ulusal ve uluslararası platformda kamuoyu oluşturma konusunda her türlü sorumluluğu alacaklarını bildirerek şöyle devam etti: "İşgal edilmiş öz vatanlarında cezaevi hayatı yaşayan kardeşlerimizin, başkenti Kudüs olan Bağımsız Filistin Devleti kurulması taleplerini destekliyoruz. Bu insanlık dışı katliam bitinceye ve Gazze ablukası kalkıncaya kadar, İsrail yönetiminin katliamını kınamayan İsrail'deki üniversitelerle; her türlü akademik, kültürel ve sosyal ilişkilerimizi sonlandıracağız. İsrail yönetiminin katliamına karşı tepki koyan, sesini yükselten, protesto eden İsrail Üniversiteleri ve Musevi Bilim insanlarıyla ise her türlü akademik, kültürel ve sosyal ilişkilerimizi devam ettirecek, katliamı sonlandırma ve barış için yapacakları her türlü girişimlerine destek vereceğiz. Kendileri; ülkelerinin dışında barış ve huzur içinde yaşarken, kendi vatanlarında acı çeken ve hayatını kaybeden Filistinli mazlumlar için, İsrail yönetimine tepki koyan Musevi Cemaatlerine ve vatandaşlarına her türlü desteği vereceğiz" denildi.

İZMİR ÜNİVERSİTELER PLATFORMU
İzmir Üniversiteleri Platformu, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, Şifa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Erdoğan'dan oluşuyor
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vahşetin paydaşı olmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN