Bayram kahvesi taze çekilmiş olmalı

Türk misafir ağırlama kültürünün önemli ögelerinden kahve, bayram ziyaretlerinin de vazgeçilmez ikramlarından biri. Kurukahveci Gönen, lezzetli bir kahvenin sırlarını anlattı

Giriş Tarihi: 28.7.2014
İzmir'in tarihi Kemeraltı Çarşısı'nın tanınmış kurukahvecisi İlyas Gönen, Türk kahvesinin, damak tadına uyum için "taze çekilmiş" olmasının önemine dikkat çekti. Gönen, vatandaşların bir çoğunun bunun bilincine varması nedeniyle bayram öncesi yoğunluk yaşadıklarını bildirdi. Gönen, en iyi Türk kahvesinin ise Brezilya'dan ithal edilen "Rio 3" çiğ kahve çekirdeğinin fırınlanarak taş dibekte dövülmesiyle elde edilebileceğini ifade etti. Dibek kahvesiyle normal değirmende çekilen kahvenin farkını olduğunu bildiren Gönen, "Fırınladığımız kahveyi dibek taşıyla dövüyoruz, sonra tekrar inceltip veriyoruz. Tüpte pişen ile odun ateşinde pişen yemekte aynı lezzette olur mu? Dibek kahvesi de işte böyle" diye konuştu.

DAMLA SAKIZLI KAHVE

Damla sakızlı Türk kahvesinin "mucidi" olduğunu belirten Gönen, "Türk kahve kültürüne çok büyük bir ivme kazandırdığımıza inanıyorum. Fincanda pişen kahvenin öncülüğünü yaptık ve Türkiye'de binlerce kişinin damak tadına katkı sağladık, aynı zamanda yeni ekmek kapısının açılmasına vesile olduk. Büyük dedemden bu yana sürdürdüğümüz bu işi gelecekte Allah nasip ederse oğullarım ve torunlarım bunu devam ettirecek" dedi. Kahvenin, Brezilya, Guetemala, Kosta Rika gibi ülkelerden ithal edildiğini anlatan Gönen, "Allah bize öyle bir kültür vermiş ki biz onlardan aldığımız kahveyi işleyip Türk kahvesi olarak onlara satabiliyoruz" diye konuştu. Gönen, kurdaki yükselişe rağmen 4 yıldır kahveye zam yapmadığını belirtti. Kuru kahvenin kilogramını 25 liradan sattığını dile getiren Gönen, uygun fiyat adı altında kalitesiz kahvelerin piyasada yaygınlaştığını savunarak "Marketlerden alınan kahvelerin gramajlarına dikkat edilmesi çok önemli. Halkımız bir paket kahveyi 100 gram olarak biliyor, fakat 75-80 gramlık paketler hazırlanıp, düşük kalitede ürünler satılıyor" uyarısında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayram kahvesi taze çekilmiş olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN