Rapora ve uyarılara hiç kulak asmadılar

Metroyla ilgili ortaya çıkan skandallara rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi, dün Poligon ve Fahrettin Altay istasyonlarını da hizmete soktu. Yapımı adeta yılan hikayesine dönen metronun açılışı için tören düzenlendi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Egeli SABAH'ın ortaya çıkardığı Üçyol - Üçkuyular Metrosu ile ilgili dehşet görüntülerine ve ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doçent Doktor Erdem Canbay'ın hazırladığı rapora rağmen son kalan iki istasyonu da yolculu seferlere açtı. 2005 yılında temeli atılan ve yapımı yılan hikayesine dönen metro hattında ilk sefer dün sabah saat 11.00'de Bornova Evka 3 İstasyonu'ndan başladı. Başkan Kocaoğlu, ilçe belediye başkanları ile birlikte bindiği metrodan son istasyon olan Fahrettin Altay'da indi. Egeli Sabah sefer sırasında, daha önce su basıncı nedeniyle iki kez tünel yırtılması gerçekleşen Göztepe ile Poligon İstasyonları arasında tünel duvarlarında su nedeniyle meydana gelen ıslaklıkları görüntüledi. Ayrıca Göztepe İstasyonu'ndan Fahrettin Altay yönüne gidişte sağ tarafta tünel kenarında drenaj hattının kazılı olduğu da gözlerden kaçmadı. Poligon istasyonuna gelindiğinde üzerinde yüksek gerilim bulunan rayların oturduğu beton zeminde su birikintileri oluştuğu gözlendi. Su borularından sızdığı öğrenilen kaçağın giderilmesi için istasyona tamir ekibi çağrılması dikkatlerden kaçmadı.

İZMİRLİLERDEN ÖZÜR DİLEDİ

Fahrettin Altay istasyonundaki basın açıklaması sırasında izdiham yaşandı. Meydan düzenlemesi sırasında büyükşehir belediyesi tarafından zemine döşenen çimlerde çökme meydana geldi. Düzenleme kapsamında döşenen çimler büyük zarar gördü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığı ilk sefer Bornova Evka 3 İstasyonu'nda başladı. Çok sayıda ilçe belediye başkanının da hazır bulunduğu yolculuk, Fahrettin Altay İstasyonu'nda sona erdi. Burada gazetecilere açıklama yapan Kocaoğlu; 2005 yılında temelini attıkları Üçyol - Üçkuyular Metro hattının yapımı sırasında birçok sıkıntılar yaşadıklarını söyledi. İnşaatın yapımını üstlenen bir çok yüklenici firmanın iş bıraktığını fakat yine de bu günlere gelindiğini belirten Kocaoğlu, Poligon ve Fahrettin Altay İstasyonlarını arefe günü İzmirlilere, Ramazan Bayramı hediyesi olarak hizmete açtıklarını söyledi. Hatay Caddesi üzerinde ve Fahrettin Altay bölgesinde yaşayan hemşehrilere inşaatın devam ettiği 9.5 senelik süreç içinde çok büyük sıkıntılar verdiklerinin altını çizen Kocaoğılu; "Tüm hemşehrilerimizden özür diliyoruz. Şimdi önümüzdeki yıllar itibariyla Narlıdere'ye doğru yürüyeceğiz. Ağustos ayında bir aksilik olmazsa Torbalı Tepeköy Hattı açılacak. Oradan da Selçuk'a, Bergama'ya derken İzmir'i gerçek anlamda demir ağlarla öreceğiz"diye konuştu.

PAZARCILARDAN PROTESTO

Kocaoğlu, Fahrettin Altay meydanında yaptığı açıklamanın ardından tekrar metroya binerek Konak'a dönmek istedi. İşte bu sırada Üçkuyular Pazarında tezgah açan bir grup pazarcı tezgahların kaldırıldığını, tezgah kurdukları yerlerin kazıldığını öne sürerek, Başkan Kocaoğlu'nu protesto etti. Kocaoğlu; "Pazarcılar, Büyükşehir Belediyesi'nin, pazarlarla ilgisi olmamasına rağmen protesto etti. Bunu kimin örgütlediğini biliyoruz"diye konuştu. Poligon istasyonundaki açıklama öncesi trenin durması ile birlikte bazı vagonların kapılarının açılmadığı gözlendi. Vagonda kalan vatandaşlar imdat kolunu çevirerek kapıları açmak zorunda kaldı.

NELER OLMUŞTU?
Egeli Sabah, Poligon ve Fahrettin Altay arasındaki tünelde 2011 ve 2012 yıllarında iki kez yırtılma ve su baskını yaşandığını rapor ve fotoğraflarla ortaya koymuştu. Ayrıca Üçyol-Üçkuyular arasında yangın algılama ve söndürme sistemi olmadığı, Göztepe İstasyonu'nda da iki yerine bir yangın çıkışı olduğu tespit edilmişti. ODTÜ'nün raporunda depremsel için tünelin yeterli olmadığı ve belli yerlerde artık güçlendirmenin de mümkün olmadığına değinildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rapora ve uyarılara hiç kulak asmadılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN