Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çevreci gençlerden doğa için tasarımlar

Yaşar Üniversitesi öğrencileri, doğal kaynakların israfına 'Dur' dedi; atık kağıttan kartpostal arı evi, açık sera ve ekolojik yolculuğu anlatan oyunlar gibi ilgi çekici çalışmalara imza attı

Giriş Tarihi: 29.7.2014
Gerçekleştirdikleri projelerle çevre farkındalığı yaratmayı amaçlayan Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans Programı öğrencileri, Türkiye ve dünyada yaşanan çevre felaketlerine farklı bir gözle dikkat çekti. Doğal kaynakların israfına 'Dur' diyen öğrenciler, atık kağıttan kartpostal, arı evi, açık sera ve ekolojik yolculuğu anlatan oyun gibi ilgi çekici çalışmalara imza attı. Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans Programı dersi kapsamında "Sağduyulu Tasarım" projesi geliştirildi. Yaşarlı öğrenciler projelerinin amaçlarını şöyle anlattı:

TEHLİKENİN FARKINDAYIZ

Atık Kağıttan Kartpostal tasarımı ile Mehmet Emin Dinç, "Dünyada her yıl kağıt üretiminde tüketilen orman alanı yaklaşık 40 milyon hektarı buluyor. Dünyada atılan kağıtlar kullanılsaydı yüzde 25 oranında enerji, yüzde 60 oranında su tasarrufu sağlanıp; yüzde 60 oranında hava kirliliği ve yüzde 40 oranında da su kirliliği önlenebilirdi. Bu verilerden yola çıkarak bu israfa nasıl 'Dur' diyebiliriz diye düşündüm. Bu yüzden topladığım kağıt atıkları değerlendirerek kartpostal ürettim. Kartpostalların üzerine de üniversitedeki ağaçların fotoğraflarını kullanarak yeni tasarımlar yaptım" dedi.

BİRÇOK ARINIZ OLABİLİR

Doğal Kovan projesiyle Selen Güzelay, "Nükleer enerji, elektronik araç gereçlerde, baz istasyonlarında kısacası uygarlığın olduğu her yerde bulunur. Bu projede, insanlarla arıların ortak yaşamını düşünerek, insanların bahçelerinde, balkonlarında yapıp kullanabilecekleri arı yuvaları yaptım. Malzeme olarak da kargı, ip, ahşap gibi doğal malzemeleri kullandım" dedi. Ekolojik Yolculuk Oyunu ile Usman Tasleem, "Bir masa oyunu olarak tasarladığım oyunda zar atılıyor ve yolculuk başlıyor. Oyunda zarda hangi sayı gelirse o noktada duruluyor ve üzerinde yazan talimatlar uygulanıyor" dedi.

EVLER İLE UYUMLU SERA

Açık Sera projesiyle Cenk Sönmez, "Her yıl dünyada milyonlarca konut yüksek maliyetlerle inşa ediliyor. Kentlerde tekel haline gelmiş büyük toplu konut projeleri, insanlara kalıplaşmış hayat tipleri sunarken, ekonomik olarak da ihtiyaç sahiplerini zorluyor. Bu projede tasarım tescili olmayan evler ile uyumlu bir sera tasarladım ve buna 'açık sera' ismini verdim" dedi. Projenin koordinatörlüğünü üstlenen Sanat ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mine Ovacık, projelerin çevre farkındalığını artırmak amacıyla hazırlandığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çevreci gençlerden doğa için tasarımlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN