Efes'in kültür mirası özlemi

Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, Efes Antik Kenti'nin 2015'te UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmesi için çalışmalara hız verildiğini söyledi

Giriş Tarihi: 29.7.2014
Antik dönemin dünyada en fazla tanınan kentlerinden birisi olmasına rağmen bürokratik eksiklikler nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil olamayan Efes Antik Kenti'nin 2015'te listeye girebilmesi için çalışmalara hız verildi. Mevcut şekliyle 8 bin yıllık bir geçmişi anlatan Efes Antik Kenti, her yıl, dünyanın dört bir yanından 2 milyona yakın turisti ağırlıyor. Türkiye'nin dünyada adı en fazla tanınan değerlerinden birisi olmasına rağmen ilk başvurunun yapıldığı 1994 yılından bu yana UNESCO'nun yayınladığı Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan kentin asıl listeye dahil olması için çalışmalar arttırıldı.

YABANCILAR DA İSTİYOR

Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, Efes'in değerinin herkes tarafından bilindiğini ancak bu listeye girebilmek için bazı çalışmalar yapılması gerektiğini ifade etti, "Efes'in dünya kültür mirasları arasında yer almasını bizden çok yabancılar istiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kalıcı liste başvurusu yapılan antik kentte, en önemli eksikliğin alan yönetimi" dedi. Çoğu bürokratik işlemden ibaret olan bu çalışmaların geçmiş dönemlerde ihmal edildiğini savunan Başkan Bakıcı, "Alan yönetimini hızlı bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Buradaki değerler herkes tarafından biliniyor. Efes ile ilgili hiçbir sorun yok. Bizim yalnızca onu nasıl kullanacağımızı göstermemiz gerekiyor. Bunlar oluştuğu zaman UNESCO listesine girmek çok rahat olacak. Efes'i gezen UNESCO heyetlerinin bir beklentisi var. Belli doneler sunduğumuzda bu sonucu rahatlıkla elde edebileceğiz. 2015'te Efes'in UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne rahatlıkla girebileceğine inanıyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efes'in kültür mirası özlemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN