Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayten DİRİER: Çoban ve yönetim

Giriş Tarihi: 31.7.2014
Her seçim sonrasında elitist kültür mensupları, oylarının çobanın oyuyla eşit sayılmasına isyan ederek, demokrasi anlayışlarındaki sığlığı sergilerler. Bir mankenin dillendirdiği bu anlayış, şişkin egolu kişilerce bir hak olarak görülüp çobanın oyuna karşılık bir profesörün 5 oy hakkı olması gerektiğinden dem vururlar. İlkçağ'da Atina, Yakınçağ'a kadar Fransa ve bazı Avrupa ülkelerinde uygulanan bu demokrasi türünü, ülkemizde hortlatmak isteyenler kendilerini çoban ile kıyaslarlar. "Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?" ayet ve söylemine uygun davrandıklarını belirtseler de, doğal yönetici çobana büyük haksızlık ettikleri, olaya sığ ve at gözlüğüyle baktıkları kuşkusuzdur. Anadolu ve Türk Efsanelerinin çoğunda çobanın önemli bir yeri vardır. Çoban, dilsiz, anlamaz hayvanları her türlü doğa koşulunda yönettiğinden; sabır, azim, duyarlılık, kanaatkârlık, özveri, uyum, hamd (şükür), güvenilir olmanın simgesi olup, doğal yöneticidir. Çoban hakkı, çoban kazancı, çoban yemini, çoban zemzemi, çoban deresi, çoban çeşmesi, çoban köprüsü, çoban köpeği, çoban abdallı köyleri, çoban yıldızı(Venüs), çoban tokgözlülüğü, çoban üzümü, çoban tuzluğu, çoban tarağı, çoban süzgeci, çoban püskülü, çoban merhemi, çoban kebabı, çoban iğnesi, çoban düdüğü, çoban değneği, çoban darağacı, çoban çantası, çoban böreği, çoban aldatan isimleri, çoban ve çobanlığın boyutunu gösterir.

TÜRK KÜLTÜRÜ'NDEKİ YERİ

Yaşar Kalafat'ın Türk Kültürü araştırmalarındaki tasavvufî ve mitolojik verilere göre çobanlık yapmayan peygamber yoktur... Çoban; koruyan, kollayan, saklayan, yönlendiren, sırrı olan, yöneten anlamında anlaşılmıştır. Bütün peygamberler ve inananlar için yaratılmışlar, yaratanın emanetleridir. Onların görevi sadece insanlarla sınırlı değil, hayvanlar, bitkiler ve cansızlarla da ilgili sorumlulukları kapsardı. Bu noktada peygamberlik ile çobanlık arasında görev alanı içeriği bakımından ciddi bir yakınlık vardır. Birçok çoban mucize göstermişken, birçok evliya da aynı zamanda çobandır. Gılgamış ve Dede Korkut Destanlarını karşılaştıran çalışmalarda, Çoban ortak tema olarak görülür. Sümer kil tabletlerinde de, Kutsal İnana ile Kutsal Çoban arasında karşılıklı aşk şiirleri yer alır. Çobanlık Anadolu inanç kültüründe mistik derinliğe ulaştığı gibi Eski Türk İnanç Sistemi'nde de diğer mesleklerde olduğu gibi bir pirliğe bağlıydı. Türkmenistan'da Çolpan Ata / Çulpan Ata, tıpkı Anadolu'daki Dede ve Babalar gibi bu mevkide ulu biriydi. Türk Kültürü'ndeki en ünlü çoban, Özbekistan Taşkent'te anıt mezarı olan XII.asırda Karahanlı Buğra Han'ın kızı Anber Ana ile evlenen Zengi Ata'dır. Meraklıları kerametli, ders verici ibretlik öyküsünü internette araştırabilir. Anadolu'da evliya mertebesinde sayılan çobanların en ünlüleri; İzmir Ödemiş Cumhuriyet Mahallesi'ndeki Çoban Dede, Adana- Seyhan-Karslılar köyündeki Çoban Dede, Kocaeli-Gebze-Hacı Halil Mahallesi'ndeki Çoban Mustafa Paşa, Sivas Kalkardı Mahallesi'nde Şeyh Çoban, Sivas Merkez çobanlı Köyünde Çoban Baba, Tunceli-Malazgirt'te Çoban Baba, Erzurum'da Çoban Dede... Halk arasında çoban kazancının tam helal olduğuna inanılır. Ticaret erbabı iken hacca giden kimseler, hac için harcayacakları paraları "haram karışmamış kazanç"la değiştirmek isterler. Bunun için sakalar (su dağıtıcısı) ve çobanlara başvurup, paralarını değiştirirler.

DOĞAL YÖNETİCİ

9.Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel, imkân verildiğinde bir çobanın ulaşabileceği hedefin sembolüdür. Yıllar yılı Çoban Sülü diye küçümsedikleri, girişimlerini baltaladıkları, sandıkta yenemeyince darbelerle yolladıkları Demirel'i en sonunda kurtarıcı sayıp etrafında kümelendiler! Bilim Dünyası'nda birer yıldız olup, siyasette aynı başarıyı gösteremeyenlerin başında M.Fuad Köprülü ve Erdal İnönü'nün geldiği unutulmamalı... Halkı yönetmek, masa başı çalışmalar ve deneyler yapmaya benzemez. Çoban gibi yöneteceği kitlenin dilinden anlayan, empati kuranların, içinde yaşayanların doğal yönetici olduğu kesin... Halk da kendisine tepeden bakanın değil, ona değer verenin peşinden gider! Otu ete ve süte, çiçekteki nektarı bala çevirten, kalp gözü açık çobana karşı haksızlık yapılmamasını önerir, onu ağzına sakız yapanları sağduyuya davet ederiz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayten DİRİER: Çoban ve yönetim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN