Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zarif olayım derken sağlığınızdan olmayın

Giriş Tarihi: 31.7.2014

Düğün fotoğraflarında "fit" görünmeyi her gelin ve damat ister. Ancak bunun için düğün öncesi başvurulacak yöntem, çabuk kilo vermeye yönelik şok diyetler olmamalı

Ramazan ayının bitmesinin ardından, düğünlerde artış yaşanırken, gelin ve damat adayları da düğünlerinde "zarif" bir görüntü verebilmek için kısa sürede kilo verme kaygısıyla şok diyet programları uyguluyor. Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, düğün öncesi kısa sürede fazla kilo vermek isteyip "şok diyetler" yapan gelin ve damat adaylarını uyardı. Uzel, "Fazla kilolardan bir an önce kurtulmak, sağlıklı bir şekilde kurtulmak ile bağdaştırılmamalı. Düğüne hazırlanmak için çok düşük kalorili bir diyet uygulamayın. Bu hem sağlıksız bir yöntem hem de evlenir evlenmez fazlası ile kilolarınızı geri almanız riski var. Hızlı kilo vermek için düşük kalorili bir diyet uygulamak yerine, daha sağlıklı ve yavaş kilo verebileceğiniz bir diyet programı uygulayın. Bu sayede, sinir, kalp ve damar sistemi, uyku düzeni bozuklukları gibi problemlerin de önüne geçilmiş olunur" dedi.

ÖNCE SAĞLIK SONRA ZERAFET
Bağışıklık sisteminde görülen aksaklıklar, metabolizma işleyiş bozuklukları, kalp ve damar sağlığındaki bozukluklar, şeker hastalığı, hipertansiyon, eklem hastalıkları, saç dökülmesi gibi daha birçok sağlık sorunu yaşama riskini göze alarak, bilinçsiz diyet uygulamalarına gidilmemesini tavsiye eden Uzel, "Kilo problemi yaşayan gelin ve damat adaylarından çoğu, elbette ki kilolarından kısa sürede kurtulmak istiyor. Ancak hızla vücudu terk eden kiloların geri dönüşü de çabuk olabilir. Kaldı ki özellikle gelin adayları için kısa sürede kilo kaybı ile sonuçlanabilecek diyetlere ilave olarak özel amaca yönelik tek bir türde gıda tüketimi yoluna gidilmesi de yanlış. Örneğin yağ yaktığı gerekçesi ile sadece belirli bir gıda maddesinin tüketilmesi, istenilen kiloya ulaşmayı sağlamaz. Bu gıdalar, sadece vücuttaki suyu atacağı için kaybolan su, kilo eksilmesi olarak kişiyi yanıltacaktır. Bu nedenle, ideal koşullarda bir haftada abartılı rakamlar yerine, yarım ya da bir kilogram olmak üzere ayda 2 ile 4 kilogram verilecek sağlıklı bir diyet programı tercih edilmeli" diye konuştu.

NİKAH PATLAMASI

Ramazan ayının bitmesiyle birlikte evlenmek için belediyelere başvuranların sayısında 3 kata varan bir artış yaşanıyor. İzmir'in 6 metropol ilçesinde Ağustos ayı başvurularında sayı 2 bin 405'e çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zarif olayım derken sağlığınızdan olmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN