Bonzaide 300 çeşit zehir var

Tarım ilacı, fare zehiri, aseton gibi maddeler içeren bonzai, beyin hücrelerinde kalıcı hasara, körlüğe, erken yaşlanmaya yol açıyor

Giriş Tarihi: 1.8.2014
İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, bonzai isimli sentetik uyuşturucunun içerisinde tarım ilacı, fare zehiri, aseton, eter gibi maddelerin bulunduğunu, çamaşır sodası veya deterjan benzeri kimyasallar aracılığıyla elde edilen bonzainin, Damiana çayı veya Yavşan otu gibi bitkilere emdirilerek gençlerin zehirlendiğini söyledi. Eroin, esrar ve kokain gibi birçok uyuşturucu maddenin yanında bonzai başta olmak üzere sentetik uyuşturucu üretimi ve kullanımında son 4 yılda çok hızlı bir artış yaşandı. Başlangıçta yurtdışı kaynaklı temin edilen Bonzai, daha sonra İstanbul ve çevresinde lisansı olmayan kimyagerler tarafından kaçak yollarla üretilmeye başlandı. Uyuşturucu maddenin dağıtımı genellikle şüphe çekmeyecek genç ve sabıkasız kişiler kullanılarak yapılıyor. Narkotik Şube ve Toplum Destekli Polislik Şubeleri vasıtasıyla, gençleri bu kötü alışkanlıktan uzak tutmak konusunda geniş kapsamlı çalışma yürüttüklerin dile getiren Uzunkaya, "Hatanın neresinden dönülürse sonuç alınır. Bu konuda her kesimden vatandaşımızı bilgilendiriyoruz. Bugüne kadar 2 bine yakın insanımızla birebir temas kuruldu. Risk faktörü yüksek olan çevrelerde özel bilgilendirmeler yapıyoruz. Özel ekiplerimiz sadece sentetik kannabinoid ile ilgileniyor. Sadece bunun satışı, pazarlanması nakli, geliş yolları ve dağıtıldığı alanlarda sivil ekiplerimiz pusular atıyor. 24 saat takip ediyorlar. Ayrıca kargo şirketleri üzerinden yapılan nakilleri yakalamaya dönük çalışmalar da yapıyoruz" diye konuştu.

300 ÇEŞİT ZEHİR

300 çeşit zehiri barındıran bonzaiyi kullanan kişilerde denge ve bilinç kaybı, geçici körlük, zaman ve mekan kaybı, ölüm korkusu, uçma ya da düşme hissi, erken yaşlanma, zihin ve hafızanın çökmesi, kaygı, endişe, aşırı agresiflik, özellikle böbreklerde ve beyin hücrelerinde kalıcı hasarlara yol açma gibi etkiler görülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bonzaide 300 çeşit zehir var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN