Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çevreci dedektifler iş başına geçiyor

Giriş Tarihi: 1.8.2014

Akademisyen Doç. Dr. Sacit Köse tarafından hazırlanan 'Çevre Dedektifi Horoz İş Başında' projesi bu yıl 3. kez yapılacak. Projede, zihinsel engelli 10-13 yaş aralığındaki öğrencilere çevre bilinci kazandırılacak

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Sacit Köse ve ekibi tarafından kentin simgesi 'Denizli Horozu'ndan esinlenerek hazırlanan eğitim projesi 'Çevre Dedektifi Horoz İş başında' bu yıl 3. kez, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından destek gördü. İki yıl ilkokul öğrencilerine çevre eğitiminin verildiği projenin üçüncü yılında; zihinsel engelli 10-13 yaş aralığındaki öğrencilerin yaşadığı çevrenin özelliklerini tanıması, çevre sorunlarını doğal ortamlarda görmesi, çevre kirliliğine ilişkin yapması gerekenleri yaparak-yaşayarak öğrenme fırsatı bulması sağlanacak.

50 FARKLI ETKİNLİK
Projenin bu yıl 1-12 Eylül günleri arasında, Denizli Merkezefendi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yer alan Çamlık Özel Eğitim Orta Okulu'ndan 20 öğrenci, öğretmenleri ve velilerinin de katılımıyla yapılacağını belirten Doç. Dr. Sacit Köse, "Projede öğrencilerin yaparak-yaşayarak ve eğlenerek öğrenmelerini sağlamak amacıyla, ölçütler normal gelişim gösteren öğrencilerden daha düşük tutularak hazırlanmış çevre ve çevre sorunları ile çözüm yollarına yönelik 50 etkinlik, farklı öğretim yöntemleri kullanılarak 12 gün boyunca yapılacak. Projeye, uzun ötüşü ve heybetli görüşü ile Denizli'nin simgesi olan dünyaca meşhur Denizli Horozu'nun tanıtımı Denizli Horozu üreticisi Yücel Işık'ın sunumuyla başlanacak" dedi. Doç. Dr. Sacit Köse, "Proje bitiminde proje katılan öğrencilere 'Çevreci Horoz' unvanı verilerek çevreye sahip çıkma bilincini sürekli canlı tutmaları, proje süresince kazandıklarını devam ettirmeleri ve toplumumuzda örnek bireyler olmaları hedeflendi. Ayrıca zihin yetersizliği olan öğrencilerin normal gelişim gösterenlere göre projenin hedef davranışlarını kazanma ölçütü daha düşük tutularak, akademik beceriden çok sosyal yaşantılarına zenginlik kazandıracağı, çevreye karşı yaparak yaşayarak bir duyarlılık elde edeceği düşünülmektedir" dedi.

GEZİLER DÜZENLENECEK
Öğrencilerin yerinde görerek çevre bilinci kazanmalarına katkı sağlayacak diğer etkinlikler kapsamında; PAÜ BİYOM, PAÜ Temiz Enerji Evi, Denizli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu, Gökpınar Baraj Göleti, Zorlu Doğal Jeotermal Enerji Santrali, AYNES Süt Tesisleri, Güney Şelaleleri, Kaklık ve Keloğlan Mağaraları, Pamukkale gibi yerler ziyaret edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çevreci dedektifler iş başına geçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN