Aynı tas aynı hamam

Giriş Tarihi: 2.8.2014

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaptığı projelerin çoğunda fiyaskoya uğruyor. Metrodan yüzülebilir Körfez'e, Yeni Fuar Alanı'ndan çöp konusuna kadar yapılan çalışmalarda sonuca gidilememesine vatandaş isyan ediyor

Büyükşehir'in kendi öz kaynakları ile yaptığı Üçyol - Üçkuyular Metrosu'nun temeli, 2005 yılında atıldı. Aradan geçen 9 senede tünel mühendislik hesaplamasında yapılan hata nedeniyle su basıncına dayanamadı, 2 kez yırtıldı. ODTÜ, hazırladığı raporla tünelde olabilecek facia konusunda Büyükşehir'i uyardı. Uyarılara kulak asmayan Büyükşehir, bayram öncesi hattın henüz hizmete açılmayan iki istasyonunu da devreye soktu. Tünel bölümünde yangın algılama ve söndürme sistemi olmayan metro hattı çalışmaya başladı.

BİR ÇİVİ DAHİ ÇAKILAMADI

Büyükşehir, geçtiğimiz yerel seçimlerin öncesi, Menemen Esatpaşa Mahallesi'nde karayolu üst geçidinin temelini attı. İnşaat alanı içindeki mülkiyet problemleri çözülmeden ihaleye çıkıldığı için 3.5 ay inşaat alanında bir çivi dahi çakılamadı.

POLİS, DUVAR NÖBETİ TUTTU

Yine Büyükşehir Belediyesi, cadde üzerindeki Kubilay Kışlası'na geçişi sağlamak için Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü'nün mülkiyetindeki duvarı yıkmak isteyince; Menemen Kaymakamının talimatı ile duvarı yıkmamaları için polis beklemeye başladı. Bunlara bir de proje hatası eklenince iş iyice içinden çıkılmaz hal aldı. Köprü ayaklarının alttan geçen tren yolu üzerindeki raylara denk gelmesi nedeniyle iş çıkmaza girdi. Proje tadilatı geçtiğimiz haftalarda Belediye Meclisi'nde kabul edildi. Ardından da inşaata yeni başlanabildi. İşin geç başlaması Aralık ayında hizmete girmesi öngörülen karayolu üst geçidi inşaatının bitiş tarihinin de ötelenmesine neden oldu.

PROJELER ÇAKIŞTI

Yine Torbalı kent merkezinde Büyükşehir Belediyesi, İZBAN hattı üzerinde karayolu üst geçidi yapmak istedi. İhalesi yapıldı, projesi çizildi. Fakat karayolu üst geçidi, AK Parti'nin Torbalı Belediyesi'nin büyük meydan projesi ile çakışınca Başkan Kocaoğlu'nun talimatı ile inşaat durduruldu. İlçe belediyesinin talebi üzerine üst geçidin 800 metre ileri kaydırılması öngörüldü. İmar plan değişikliği, Büyükşehir Meclisi'nde görüşülüp karara bağlanacak. Ardından da projede tadilat yapılacak. Tüm bu süreçler yıl sonuna kadar bitmesi öngörülen karayolu üst geçidinin hizmete giriş tarihinin de sarkmasına neden olacak.

FUAR ALANI 2015'E KALDI

Büyükşehir, 2013 yılında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı törenle Gaziemir'de, ESBAŞ'ın yanında, Yeni Fuar Alanı'nın temelini attı. 330 dönüm arazi üzerine kurulması öngörülen yeni fuar alanının projesi çizilirken içinden geçmekte olan yüksek gerilim hattı hesaba katılmadı. TEİAŞ ve iş güvenliği uzmanları Büyükşehir Belediyesi'ni uyararak hattın can güvenliği açısından risk oluşturduğunu belirtti. Bunun üzerine proje tadilatı yapıldı ve yüksek gerilim hattının inşaat sahası dışına deplase edilmesi kararlaştırıldı. Aradan geçen süreçte hat inşaat alanı dışına taşınamayınca fuar alanındaki imalatlarda da sarkmalar oldu. 550 günlük süre 15 Temmuz'da doldu. Firma eksik kalan işleri tamamlamak için 6 ay ek süre talebinde bulundu. Firmanın süre uzatım talebi henüz Büyükşehir'de karara bağlanmadı. Yeni Fuar Alanı'ndaki gerçekleşme oranı da yüzde 70'ler seviyesine ancak gelebildi. Üstüne üstelik TEİAŞ'a ait yüksek gerilim hattı da halen daha taşımadı.

KÖRFEZ, KOKUYA TESLİM
Başkan Kocaoğlu'nun 'yüzülebilir Körfez' hayali kokuya takıldı. Özellikle dere yataklarının denizle buluştuğu noktalarda yağmur sularıyla sürüklenip dibe çöken atıklar havaların ısınması ile birlikte pis kokuları da beraberinde getirdi. Bir zamanlar şaraphaneden geçerken deyim yerinde ise burnunun direğini kıran kötü koku tekrar geri geldi.

ÇÖPLÜK, BİLDİĞİMİZ GİBİ
Büyükşehir Belediyesi tarafından Harmadalı'da işletilen katı atık depolama alanı dolma noktasına gelindi. Ancak, yeni katı atık depolama tesisinin 9 yıldır hayata geçirilememiş olması sıkıntı yarattı. İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerin sorunu çevreci bir yaklaşımla çözmesine rağmen, İzmir'de halen daha vahşi depolama yapılması kötü görüntü ve kokuyu beraberinde getiriyor. Büyükşehir'in bir bombası da, Bostanlı Deresi üzerinde yaşandı. Dere üstünden geçişi sağlamak amacıyla ihaleye çıkıldı. Fen İşleri Daire Başkanlığı ihale kapsamında köprü ayaklarını inşa etti. Fakat ulaşım daire başkanlığı köprü ayaklarını yola bağlamak için İZSU'nun dere ıslah çalışması yapmasını bekleyince ortaya tirajı komik görüntüler çıktı. Buna bir de yapılacak karayolu üst geçidinin bölgede yaşayan vatandaşların apartmanlarının nerede ise içine girecek olması sıkıntı yarattı.

3 AY İSKELEDE DURDU
Büyükşehir, katamaran cinsi 15 adet yolcu vapuru için geçtiğimiz yıllarda ihaleye çıktı. Karbon Kompozit gövdeye sahip olacak olan vapurlar büyük tartışma yarattı. İlk yolcu vapuru yerel seçimlerin hemen öncesinde eksikleri tamamlanmadan apar topar İzmir'e getirildi. Seçim öncesi kente gelen yolcu vapurun yaklaşık 3 aya yakın bir süre bağlı bulunduğu vapur iskelesinde eksiklerinin tamamlanmasını bekledi.

'BU İŞLER BUZDOLABI SATMAYA BENZEMEZ'
AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, Büyükşehir'in Örnekköy'de yapmak istediği stada yönelik, "Dere yatağının üzerinde stad yapılmaz" demişti. Bu sözlere Kocaoğlu, "Dereyi, dere yatağını onun mesleği bilmez. İZSU bilir, jeologlar, jeofizikçiler, inşaatçılar bilir" dedi. Kendisinin şehir plancısı olduğunu, nereye ne yapılması gerektiğini çok iyi bildiğini ifade eden Şengül, Kocaoğlu'na jet cevap verdi, "Bana mesleğimi öğretmeye kalkmasın. Bu işler buzdolabı satmaya benzemez. Çaresiz insanlar tepkilerini kızarak ya da seslerini yükselterek gösterir. Bu durum, yetersizliğini dışa vuruşunun tipik bir göstergesidir" dedi.

HEM İTİRAF HEM ELEŞTİRİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZSU Genel Müdürlüğü tarafından satın alınan 45 iş makinesinin hizmete alım törenine katıldı. Etkiliğe, İZSU Genel Müdürü Ahmet Alpaslan, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, belediye bürokratları ve İZSU çalışanları katıldı. Kocaoğlu, Metro ve stat gibi son dönemlerde sıkça tartışılan konularda Büyükşehir Belediyesi'ne yöneltilen eleştirilere cevap verdi. Metro çalışmaları sırasında Poligon caddesindeki büyük şaftın, bölge esnafına zarar ettirdiğini dün gazetemize taşımıştık. Bu konu ile ilgili de konuşan "Poligon'daki şaftın varlığını biliyoruz. Şaftı durdurduk ve kademe kademe beton atılarak kapatılacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aynı tas aynı hamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN