UKOME'nin kararı 20 aydır uygulanmıyor

İzmir Ulaşım Koordinasyon Merkezi, Bornova Küçükpark'ın araç trafiğine kapatılması yönünde karar aldı. 2013 yılının ocak ayında alınan karar halen uygulamaya alınmadı

Giriş Tarihi: 4.8.2014
İzmir'de üniversite öğrencilerinin yoğun olarak vakit geçirdiği Bornova Küçükpark'ın araç trafiğine kapatılması yönündeki İzmir Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı Ocak 2013'ten bu yana uygulanmayı bekliyor. Çevre sakinleri, esnaf ve üniversite öğrencileri Küçükpark'ın araç trafiğine bir an önce kapatılmasını isteyerek, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni göreve çağırdı. Büyükşehir'in, Bornova Belediyesi'nin Küçükpark ve çevresinde yapacağını düzenlemenin gecikmesi nedeniyle söz konusu kararın uygulanamadığı ifade edilmişti. Bornova Belediyesi, Küçükpark'ta çevre düzenlemesi yaptı ancak Büyükşehir Belediyesi hala kararı uygulamıyor.

İLÇEDE EN CANLI BÖLGE
Bornova'da kafeteryaları ve eğlence mekanlarıyla ünlü merkezlerinden biri olan Küçükpark'ta geçen yıl ocak ayında yeni bir düzenlemeye gidildi. İlçenin en yoğun ve işlek merkezi Küçükpark'ın araç trafiğine kapatılmasına karar verildi. UKOME toplantısında Küçükpark'ın araç trafiğine kapatılması yönünde oy birliğiyle karar çıktı. Karara göre 2013 yılının mart ayından itibaren sabah 09.00 ile 24.00 saatleri arasında Küçükpark'ın araç girişine kapatılması gerekiyordu. Küçükpark'a giriş çıkışların sağlandığı Zafer Caddesi, 160, 161, 162, 168, ve 169 sokağın bir bölümüne araç giremeyecek, Küçükpark ve çevresindeki giriş çıkışı sağlayan sokaklarda bulunan 60 araçlık otopark sadece gece saatlerinde kullanılabilecekti. Saat 09.00 ile 24.00 saatleri arasında Küçükpark içinde kalan araçlar çekiciyle kaldırılacaktı. Fakat aradan 20 ay geçmesine rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi kararı uygulamaya koymadı. Küçükpark'a girip çıkan araçlar trafik yoğunluğuna yol açmaya devam etti. Küçükpark'taki yoğunluk Ege Üniversitesi Kavşağı'nı, Süvari ve Zafer Caddesi'ni etkiliyor. Çevre esnafı da araçlarını ikinci sırayı oluşturacak şekilde park yapınca bu bölüme itfaiye, ambulans ve çöp arabası girmesi imkansız hale geliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri Küçükpark'ın araç trafiğine kapatılması için ilçe belediyesinin yapacağını belirttiği düzenlemeyi beklediklerini söylemişti. Bornova Belediyesi, Küçükpark ve çevresinde aylar önce düzenleme yaptı. Fakat buna rağmen Büyükşehir Belediyesi, Küçükpark'ta UKOME kararını hala uygulamadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UKOME'nin kararı 20 aydır uygulanmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN