Değişimi işaret etti

İzmir İş Dünyası Buluşması toplantısında konuşan İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, "Başbakan Erdoğan'a, mevcut bakanların ne olacağını sorduk. 'Değişim gerekiyor' diye cevap verdi" dedi

Giriş Tarihi: 5.8.2014
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İzmir Ticaret Odası'nın önderliğinde düzenlenen "İzmir İş Dünyası Buluşması" toplantısına katıldı. Hilton Otel'de gerçekleştirilen toplantıya, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, AK Parti İl Başkanı Bülent Delican, AK Parti Büyükşehir Belediyesi Meclis Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, İTO Meclis Başkanı Rebii Akdurak ve çok sayıda STK yöneticileri ile İzmirli iş adamları katıldı. Toplantıda konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, cumartesi günü İzmir'de miting yapan Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmenin detaylarını anlattı. Başbakan Erdoğan'a, Binali Yıldırım ve Ali Babacan'a Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından ne olacağını sorduğunu belirten Demirtaş, "Değişim olması gerekiyor" diyerek, Avusturya'nın 27 yaşındaki Cumhurbaşkanı'nı örnek gösterdi. "Bakan olmak için milletvekili olmak gerekmiyor" dedi.

"DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ"
İzmirli iş adamları ile bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Bu görüşmeler bizim politikamıza çok faydalı oluyor. 3. nesildir ticaretle uğraşan biri olarak ticari sorunları nispeten daha iyi anlayacağıma inanıyorum" dedi. İzmir'in insan kaynağı konusunda dışa açık, dünyayla bütünleşmiş bir kent olduğunu vurgulayan Babacan, "İzmir, tarımda da çok ileri, zengin hammadde kaynakları var. Turizm de iyi bir noktaya gelmiş bir durumda. Yılmak yok çalışmaya devam edip önümüzdeki dönemlere de gerçekçi hedefler koyacağız" dedi. İzmir İş Dünyası Buluşması toplantısına önderlik eden İTO adına konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Başbakan ile yaptıkları görüşmeler ile ilgili önemli detaylar verdi. Demirtaş, "Başbakanımızın da dendiği gibi yeni Türkiye gündem de 2023 hedefi belirlendi. Hedef, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer almak. Size inanıyoruz ve kendimize güveniyoruz. Ülkemiz ekonomisinin bir sıçrama noktasına geldiğini görüyoruz. Son 10 yılda Türkiye'nin gelişme ortamında, İzmir'de hedef büyüttü. Dünyanın ilk 50 kenti arasına girme ve marka kent olma konusunda ciddi girişimler yaptı. EXPO 2015 ve 2020 için şansımız denedik ama olmadı biz vazgeçmiyoruz. Seçimden sonra benzer bir organizasyon için size öneri getireceğiz" dedi. Cumartesi günü İzmir mitingi için İzmir'e gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, 'Yeni hükümet, yeni bakanlar mı olacak?' diye sorduğunu belirten Demirtaş, "Ali Babacan ve Binali Yıldırım ne olacak? Biz onlarda güveniyoruz' dedim. Başbakan da, 'Değişim olması gerekiyor' dedi. Avusturya'nın 27 yaşındaki Cumhurbaşkanı'nı örnek gösterdi. Bakan olmak için milletvekili olmak gerekmiyor" diye konuştu.

ÖRNEK GÖSTERDİ

Toplantının sonunda Ekrem demirtaş, Ali Babacan'a bir halı hediye etti. İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar'ın selfie isteğini kırmayan Ali Babacan daha sonra salondan ayrıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Değişimi işaret etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN