Beyaz Cennet'e turist akını

UNESCO'nun dünya miras listesinde yer alan Beyaz Cennet Pamukkale'yi 2014 yılının ilk 6 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4'lük artışla 749 bin 830 turist ziyaret etti

Giriş Tarihi: 7.8.2014
Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz, termal suların oluşturduğu görsel zenginliğe sahip Pamukkale'nin ziyaretçi sayısının her geçen yıl artttığını söyledi. 2013'ün ilk 6 aylık döneminde 721 bin 821 yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği beyaz cennette, bu yılın aynı döneminde, yüzde 4'lük artışla 749 bin 830 turist geldi. Pamukkale'nin sadece Türkiye için değil dünya için önemli bir değer olduğunu belirten Müdür Korkmaz, "Pamukkale'de Hierapolis antik kentinde ziyaret edilecek çok özel yerler var. Özellikle St. Philippe'in burada mezarı ve kilisesi var. Cehennem Kapısı'nda çok önemli çalışmalar yapıldı. Türkiye'nin en büyük nekropolü, yani antik mezarlığı Hierapolis antik kentinde. Bu yıl orada da çok önemli çalışmalar yapıldı, buraları da turistlerin ilgisini çekiyor. Geçen yıl Pamukkale'yi 1 milyon 699 bin 772 turist ziyaret etmişti. Bu yıl sonu itibariyle 2 milyonu geçmeyi planlıyoruz" dedi.

ANTİK HAVUZA İLGİ

Pamukkale ziyaretçilerinin tercihleri arasında "antik havuz"un ön plana çıktığına dikkati çeken Müdür Korkmaz, "Yaz-kış 35 derecedeki ısısıyla dikkatleri çeken ve "Kleopetra Güzellik Havuzu" olarak da bilinen termal havuzda, M.S. 7. yüzyılda meydana gelen depremde yıkılan sütunlar bulunuyor. Pamukkale'ye gelen turistler mutlaka antik havuza da giriyor. Pamukkale'ye ulaşımı sağlayan turizm yolu dünya standartlarında yapıldı. Çevre düzenlemesi tamamlandı. Yerli ve yabancı turistlerimiz artık çok daha kolay ve konforlu bir şekilde beyaz cennete ulaşacaklar. Bölgemizdeki antik kentlerde de kazı çalışmalarımız devam ediyor. 2014 yılının ilk altı aylık döneminde Laodikya Antik Kentini 35 bin 627, Hierapolis Antik Kenti müzesini ise yaklaşık 50 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Ramazan bayramını bölgemizdeki oteller yüzde 100 doluluk oranıyla geçirdi. Kurban Bayramı içinde erken rezervasyonları almaya başladık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyaz Cennet'e turist akını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN