Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'de 3 milyon kişi sandık başına gidecek

Türkiye'de ilk kez cumhur, başkanını doğrudan seçecek. Oyların geçersiz sayılmaması için seçmenlerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekiyor

Giriş Tarihi: 9.8.2014
İzmir'de 10 bin 296 sandıkta 3 milyon 30 bin 462, Manisa'da 3 bin 742 sandıkta 995 bin 797 seçmen, Denizli'de 2 bin 521 sandıkta 698 bin 605 seçmen oy kullanacak. YSK çekilen kuraya göre oy pusulasının ilk sırasında AK Parti'nin Cumhurbaşkanı Adayı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ikinci sırasında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, son sırasında ise MHP ve CHP'nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adı yer alacak.Oy verme günü sandık başına gelen seçmenler, sandık kurulu önüne kurul başkanı tarafından sırayla birer birer alınacak. Gebeler, hastalar ve engelliler sıra ile bekletilmeden oylarını verecek. Sandıkta görevlendirilen güvenlik görevlileri ve yaşlıların da bekletilmeden oy kullanmalarına izin verilebilecek.

KİMLİK ZORUNLU

Sandık başına gelen seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini başkana verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak. TC kimlik numarası olmayan resimli ve resmi bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kağıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi gerekecek.

ÖNEMLİ NOKTALAR
Sandık kurulu başkanı tarafından seçmene kapalı oy verme yerine girmeden önce bilgi verilecek. Seçmen, birleşik oy pusulasında tercih ettiği kısmın üzerine aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak suretiyle yalnızca baş harfi büyük olan Evet yazılı mührü basacak. Pusulayı katlayıp, zarfı yapıştırarak sandığa atacak. Bunun dışında herhangi bir yerine imza atılması, işaret konulması halinde oy geçersiz sayılacak. Seçmenin cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerine girmesi yasak. Sandık kurulu, bu tür cihazları oy verme işleminden sonra iade edilmek üzere bırakılmasını isteyecek.Seçmenlere oy kullanırken hata yapmaları durumunda, yeni bir oy pusulası verilmeyecek. Bu durum seçmene oy pusulası verilirken açıklanacak.Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilecek. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa 24 Ağustos 2014 Pazar günü ikinci oylama yapılacak. Bu oylamaya ilk oylamada en çok oy almış bulunan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'de 3 milyon kişi sandık başına gidecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN