Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiftçiyi dolu vurdu

Giriş Tarihi: 10.8.2014

Ege'deki kuvvetli dolu ve fırtına; başta Manisa, İzmir ve Akhisar olmak üzere birçok yerde tarım arazilerini olumsuz etkiledi

Salihli Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Toprak, ilçede yaşanan fırtına ve dolu yağışı nedeniyle 7 bin dekar tarım alanının zarar gördüğünü söyledi. Toprak, gazetecilere yaptığı açıklamada, dün yaşanan dolu yağışı ve fırtınanın ardından tarım arazilerinde incelemelerde bulunduklarını ve zararın yüzde 10 ile yüzde 40 arasında değiştiğini belirtti. Odaya bağlı uzmanların Pazarköy ve Kemerdamları mahallelerinde incelemede bulunduğunu ifade eden Toprak, şunları söyledi: "Dolu ve fırtınadan dolayı, domates, mısır, biber tarlalarında ve bağlarda zarar oluştu. Danışmanlarımız incelemelere devam ediyor. Zarar değeri üründen ürüne değişiyor. Ayrıca bazı bölgelerde bağlarda fırtına sebebiyle direklerin söküldüğü ve üzümlerin yere serildiği gözlemlendi. Fırtına nedeniyle 3 bin, dolu nedeniyle de 4 bin olmak üzere toplamda 7 bin dekar alanda zarar meydana geldi."

REKOLTEYİ ETKİLER
İzmir TARİŞ Üzüm Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Türker ise, Sarıgöl, Alaşehir ilçelerinde fırtına nedeniyle meydana gelen üzüm bağlarındaki zararın kuru üzüm rekoltesini etkileyeceğini ileri sürdü. Başkan Türker; Sarıgöl ve Alaşehir ilçelerindeki üzüm bağlarının şiddetli fırtına nedeniyle yüzlerce dekarlık alanı yere yatırdığını dile getirdi, "Geçen yıl, Sarıgöl ve Alaşehir Ovalarında dolu büyük zarar vermişti. Bu yıl, Sarıgöl ve Alaşehir ilçelerimizdeki üzüm bağları fırtınadan zarar gördü. Bu kuru üzüm rekoltesini etkileyecek, rekolte düşüşü olacak. Yere yatan üzüm bağlarındaki üzümler yaş ve kuru olarak değerlenemez ancak, sumalık olarak değerlenir. Sarıgöl ve Alaşehir üzüm bağlarında meydana gelen fırtına zararından dolayı üzüm üreticilerimize 'Geçmiş olsun' diyorum. Gerçek zarar yapılacak olan zarar tespiti sonunda ortaya çıkacak" dedi. Akhisar'da ise Sırtköy, Büknüş ve Sabancılar mahallesinde yağan dolu tarım arazilerinde zarara yol açtı. 4000 dönümlük alanda etkili olan dolu yağışının zeytin ve tütün ürünlerinde zarara neden olduğu belirtildi. Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Akif Şenyürek, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa ve ilçe müdürlüğü mühendisleri ile birlikte doludan zarar gören alanlarda incelemelerde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiftçiyi dolu vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN