Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Metro skandalı için odalar devreye girdi

Giriş Tarihi: 10.8.2014

EGELİ Sabah'ın metroyla ilgili haberlerinin ardından ODTÜ'nün raporunu değerlendiren ve tüneldeki görüntüleri izleyen meslek odaları, Büyükşehir Belediyesi'ne yaşanan sorunları içeren 20 soru sordu

Egeli Sabah'ın İzmir ve Türkiye gündemine taşıdığı Üçyol - Üçkuyular Metrosu ile ilgili haberlerimiz ses getirdi. TMMOB'a bağlı meslek odalarının temsilcilerinin oluşturduğu İl Koordinasyon Kurulu, ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doçent Doktor Erdem Canbay'ın hazırladığı ve Egeli Sabah'ın ortaya çıkardığı dehşet raporunu inceledikten sonra Büyükşehir Belediyesi'ne yazı yazdı. Hazırlanan metinde değişik mühendislik gruplarına mensup uzmanlar tarafından hazırlanan 20 soru yer aldı. Meslek odaları, Büyükşehir Belediyesi'ne, tünelde su basıncı nedeniyle 1 yıl arayla meydana gelen iki yırtılmanın ardından ne gibi önlemler alındığından tutun Üçyol - Üçkuyular Metro Tüneli'nde yangın algılama ve söndürme sistemi olup olmadığına kadar bir çok soruya cevap istedi. Meslek odalarının Büyükşehir Belediyesi'nden gelecek cevaba göre konu hakkında basın toplantısı düzenleyebileceği öğrenildi. TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Melih Yalçın raporu incelediklerini, sorulması gereken tüm soruları metne döküp cevaplarını istediklerini söyledi. Yalçın metronun açılışının da kendileri için ani olduğunu sözlerine ekledi. 2005 yılında temeli atılan ve 9.5 yıllık sürecin ardından Ramazan Bayramı öncesi arife günü son kalan iki istasyonu da hizmete açılan Üçyol - Üçkuyular Metrosu ile ilgili gerçekleri gün ışığına çıkartan etkili yayınlarımızın ardından,TMMOB'a bağlı meslek odaları da metroda 1 yıl arayla art arda meydana gelen iki tünel yırtılmasını gündemine aldı.

RAPOR ÖN PLANDA

Geçtiğimiz günlerde TMMOB'a bağlı değişik meslek odalarından oluşan komisyon metro gündemli toplantı yaptı. ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doçent Doktor Erdem Canbay'ın Üçyol - Üçkuyular Metrosu ile ilgili hazırladığı raporu masaya yatıran meslek örgütü temsilcileri aynı zamanda yırtılma sonrası ortaya çıkan ve Egeli Sabah'ın gün ışığına çıkardığı kamera görüntülerini de izledi. Kendi uzmanlık alanlarına göre 20'ye yakın soru hazırlayan komisyon, Büyükşehir Belediyesi'ne yazı yazdı ve bu sorulara yanıt istedi. ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkan Yrd. Doç. Dr. Erdem Canbay'ın raporunu incelediklerini belirten Yalçın; "Raporu inceledikten sonra bu konuda meslek alanlarını ilgilendiren odaların temsilcilerini toplantıya çağırıp bir araya geldik. Halkın kullanımına yönelik bir toplu ulaşım aracının inşaatında, vakti zamanında çalışma sırasında bir arıza ya da hatadan kaynaklı bir sorun ortaya çıkmış. Hazırlanan raporda, bu devam ederse ilerde daha büyük sorunlara neden olur diye bir kaygı belirtiliyor. Bu konuda bir yazı kaleme aldık. Yaklaşık 20 kadar soru çıktı. Bu soruları kaleme alıp yanıtlanmasını istedik ve Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdik. Yazı bayram sonrası belediyeye ulaştı" diye konuştu.

NELER SORULDU?
İzmir İl Koordinasyon Kurulu tarafından hazırlanan metinde 1 yıl arayla meydana gelen iki ayrı tünel yırtılması sonrası ne gibi önlemler alındığı, metro tünelinde yangın algılama ve söndürme sistemi olup olmadığı, Göztepe istasyonunda kaç tane yangın çıkışı olduğu, bunlardan bir tanesinin apartmanların altına denk geldiği için iptal edilip edilmediği, ODTÜ raporunun ardından tünelde deprem yüküne karşı güçlendirme yapılıp yapılmadığı gibi sorular yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metro skandalı için odalar devreye girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN