Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Petkim net karını 10'a katladı

Türkiye'nin petrokimyada tek hammadde üreticisi konumundaki Petkim, 2014 yılının ilk yarısında 55 milyon lira net kar açıkladı

Giriş Tarihi: 13.8.2014
Petkim, geçen yılın ilk altı ayına göre net karda 10 kat artış sağladı. İlk 6 aylık dönemde 2.44 milyar TL ciro yapan şirketin kapasite kullanım oranı da 9 puan artarak yüzde 90'a ulaştı. Geçen yılın ilk yarısında sıfıra yakın olan net kar marjı yüzde 2,3'e çıktı. Söz konusu dönemde yüzde 27 artışla 2 milyar 443 milyon TL ciro gerçekleştiren şirketin brüt karı 111 milyon TL, FAVÖK rakamı da 87 milyon TL oldu. Yılın ilk yarısında üretim yüzde 6 artışla 1 milyon 471 bin tona yükseldi, kapasite kullanım oranı geçen yılın 9 puan üzerine çıkarak yüzde 90 düzeyinde gerçekleşti. Petkim, sadece 2. çeyrekte yüzde 35 artışla 1 milyar 253 milyon TL'lik ciroya imza attı.

VERİMLİLİK DE ARTIYOR

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, yılın ilk yarısında pazar odaklı dinamik planlama politikasının sonucu olarak ciro, brüt kar, faaliyet karı ve net kar rakamlarında ciddi artış elde edildiğini söyledi. Söz konusu dönemde iç piyasada genel petrokimya pazarının aksine Petkim ürünlerine olan talebin arttığını bunun da ciro artışına doğrudan yansıdığını belirten Korkut, sürdürülebilir kârlılık hedefi kapsamında son altı çeyrekte iyi bir trend yakalandığını ifade ederek, "Şirketimizi kâr üreten bir merkez haline getirmeye odaklandık. Bunu da ciddi oranda başardık. Üretimden lojistiğe kadar tüm süreçlerde operasyonel verimliliği ön planda tutarak ve kontrol edilebilen değişkenlere ağırlık vererek karlılığı önümüzdeki dönemde de sürdürmek istiyoruz." dedi. Sadettin Korkut, Türkiye'nin tek petrokimya hammadde üretim tesisi olan Petkim'de ilk altı aylık dönemde görülen ciro artışı ve net karın yanı sıra esas faaliyet karının da dörde katlandığını kaydetti. Verimliliği sürekli artırmaya yönelik yatırımların da devam ettiğini dile getiren Korkut, Türkiye'nin iki numaralı stratejik teşviği kapsamında bulunan Etilen ve PTA fabrikaları kapasite artışı çalışmalarının başladığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Petkim net karını 10'a katladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN