Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karşıyaka'da kültür depremi

Dünyaca ünlü şef Gürer Aykal'ın görevden alınmasının yankıları sürerken, Karşıyaka Belediyesi bu kez de Opera ve Tiyatro Sahnesi Müdürü Ongurlar ile yollarını ayırdı

Giriş Tarihi: 14.8.2014
Karşıyaka Belediyesi, dünyaca ünlü orkestra şefi Gürer Aykal'dan sonra Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi Müdürü Serdar Ongurlar'ın da görevine son verdi. Gürer Aykal'ın iddiaya göre, AK Partili Antalya Belediyesi ile görüştüğü gerekçesi ile işine son verilmesinin yankıları son bulmadan, Ongurlar'ın da aynı akıbeti yaşaması, sanat çevrelerinde tepkiyle karşılandı. "Sanattan Yansımalar" portalına içini döken Ongurlar, "Yüce Atamızın partisi olan CHP'li bir belediye, Atatürk'ün önem verdiği çok sesli müzik ve orkestranın gelişimine set çekmiştir. Avrupa çapında bir üne ulaşan Karşıyaka Belediyesi Opera ve Tiyatro Sahnesi genel koordinatörü olarak çalışırken görevime son verilmiştir. Hiç de nazik olmayan, başkan adına başkan yardımcısı tarafından kuru bir teşekkürle geçiştirilen yollarımızın ayrılma bildirisi şifahen tarafıma iletilmiş bulunmaktadır" dedi. Ongurlar, "Düşüncelerini yakınındaki bulunan sanatçıyla paylaşmayan bir başkan, sanat adına kentine ne verebilir? Koca bir hiç. Yardımcısına talimat vererek, 'zamanının olmadığını da söyleyerek', hiçbir gerekçe göstermeden Türkiye'nin en önemli şefini ve kendisine bağlı bir kurumu sınıf atlatarak belli bir düzeye getiren Sanat Koordinatörünü görevden uzaklaştıran bir yöneticinin kültür ve sanat anlayışının hangi düzeyde olduğunu kamuoyunun takdirlerine bırakıyorum" diyerek Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ı eleştirdi. Ongurlar, sunduğu 2014-15 programını da geri çekti.

GEREKÇE GÖSTERMEDEN

2011'de çalışmalarına başlayan opera ve tiyatro sahnesinin 249 etkinlik gerçekleştirdiğini anlatan Ongurlar, "Tiyatro sahnesi 2 yıldan bu yana yaklaşık 100 bin izleyici ile buluştu. Her taşında emeğim olan bu güzel kurumdan yalnızca Karşıyaka Belediye Başkanı'nın iki dudağından çıkan sözle hiçbir gerekçe gösterilmeden uzaklaştırılmış bulunmaktayım. Büyük sanat adamı Gürer Aykal'a da aynısı yapılmıştı" dedi.

TAKDİR BEKLERKEN...

Akpınar'dan takdir beklerken olumsuz tepki aldıklarını da anlatan Ongurlar, şu bilgileri verdi:"Ben 45 yıldır Karşıyaka'da yaşıyorum sayın başkan. Düşüncelerimi almak hiç aklınıza gelmedi mi? Üç sezondur neler yapmadık ki! İsteğimiz şuydu: Müzik ve sahne sanatlarıyla uğraşan tüm iyi sanatçıların yolu bir gün Karşıyaka'dan geçsin. Geçti de. Kılı kırk yararak, Sanat Kurulumuz ile hazırladığımız 2014-15 Sanat Programını başkanlığa sunduk. Çalışmamız hiçe sayıldı, incelenmedi, yapılan yalnızca Gürer Aykal ve Serdar Ongurlar'ın işine son vermek oldu."

ULUÇ DA KIZMIŞTI!
Usta gazeteci, Sabah yazarı Hıncal Uluç, Gürer Aykal'ın görevine son verilmesini dünkü yazısında sert biçimde eleştirmişti. Uluç, "...İzmir Karşıyaka'nın sanatsever başkanının başını kim yedi bilmiyorum. Ama mesela, Karşıyaka Belediyesi Şehir Tiyatrosunun onun döneminde nasıl rekorlar kırdığını biliyorum. Sanatsever başkan tiyatro ile de kalmamış, Karşıyaka'da bir de senfoni orkestrası kurmuştu. Ricası üzerine Gürer Aykal koşmuş gitmiş, bin işinin arasında bu orkestrayı kurma işini yüklenmişti. O başkan gitti, yenisi geldi.. Ve bu yenisi ne yaptı biliyor musunuz?. Gürer Aykal'ın sözleşmesini tek taraflı feshetti. Kendi belediyesinin adını taşıyan orkestra dahil, hayatında klasik müzik dinlemiş miydi? Gürer Aykal'ı zerre kadar tanıyor muydu? Sanmıyorum... Dünya çapında sanat adamı, bana sorarsanız, yaşayan en yürekten, en inançlı, en büyük Atatürkçü Gürer Aykal'ı, Atatürk'ün kurduğu partinin hem de bir "Hasbelkader" Belediye Başkanı kovuyor, inanabilir misiniz? İzmir'de bir minik adam Atatürk'ün bayrağını taşıyan, dünya çapında üne sahip bir Atatürk, bir Cumhuriyet çocuğunu kovuyor ve Atatürk'ün kurduğu partinin Genel Başkanı'nın ruhu bile duymuyor.. Ya da duyuyor da umursamıyor bile.. Bu kafadaki yöneticilerle, bu CHP'den ne köy olur, ne kasaba!.." demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karşıyaka'da kültür depremi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN