Zeki HOZER: Ebola virüsü hızla yayılıyor

Giriş Tarihi: 14.8.2014
80 nanometre boyutlarında ipliksi bir morfolojiye sahip ebola virüsü, olasılıkla, insanlığı, uygarlık tarihinin veba ve humma salgınlı dehşatengiz zamanlarına geri döndürebilir. Ebola'nın, ilk tanınması, 1976 yılında Kongo'da gerçekleşti ve ismini de bu ülkedeki bir nehire izafeten aldı. Virüsün doğal yaşam habitatı da zaten bu bölgede yaşayan bir tür yarasa. Virüs ile temas sonrası bir hafta içinde önce yüksek ateş ve ardından da bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, kanama, aşırı bitkinlik ve şok tablosu ile hasta kaybedilmektedir. Ana klinik tablolardan birisi de immun sistemin çökmesi diğeri ise yaygın kanamalardır. Öyle ki, hastalığın ileri dönemlerinde, ağız, kulak, burun ve anal bölgelerden abondan kanamalar ile vakayı ölüme götüren bir çok organı kapsayan yetmezlik hali ortaya çıkmaktadır.

PERSONELE BULAŞTI

Ebola virüsünün yapmış olduğu hastalıkta ana sorun, kanıta dayalı tıp açısından bilinen bir tedavisinin olmamasıdır. Ancak, infekte olan hastaların ancak yüzde 10'u hayatta kalmaktadır. Böylesine yüksek bir ölüm oranı hastalığın dünya için önemini açığa çıkarmaktadır. Bu noktada virüsün bulaşma şekli ve yayılması üzerinde durmak gerekirse hemen şu ifade edilebilir: İnsandan insana geçiş vücut sıvıları ile gerçekleşir ve direkt temas ile olur; ter, tükrük, idrar, kusmuk, kan gibi. Bu bir anlamda, hastalığın çok hızlı yayılımını da engelleyen bir etken. Virüs, bu güne kadar, daha çok hastayla temas eden hasta yakınları ve yeterli önlem almadan hastaya yardım eden sağlık personeline bulaştı. Virüs, halihazırda en yoğun Gine, Liberya, Nijerya ve Sierra Leona'da görülmekte olup, bu ülkelerde olağanüstü hal ilan edilmiş durumdadır. Ne yazık ki,bu ülkelerin sağlık sektöründe yetişmiş insan gücü ve sağlık alt yapısı çok zayıf ve ülkelerin mali olanakları da çok kısıtlı. Bu durum hem hastalığın tanı ve tedavi sürecini etkilemekte hem de hastalığın sınırlanmasına yönelik tedbirleri olumsuz etkilemektedir.

ÖLÜ SAYISI ARTTI
Son haftalardaki infekte vaka sayısında giderek artmakta olması, bu ülkeler için kamu sağlığında ciddi risk hali oluşturmuş durumda. Toplam ölüm sayısı bini geçti. Şu an, her ne kadar uçuş kısıtlamaları ve sınırların kapatılması aşamasına gelinmese de, yakın gelecekte bu tür tedbirler gündeme gelebilir. Ancak şimdiden bu ülkelerden gönüllüler ayrılmaya başladılar ve okullar kapatıldı. Tedavi için çok yoğun çalışmalar devam etmekte, aşı geliştirmesi için yapılan deneysel faaliyetlerin uygulamaya geçmesi için en yakın tarih 2015 yılı son peryodu olarak verilmektedir. Ülkemiz için bir risk şimdilik bulunmamaktadır. Ancak bu bölgelere yönelik iş ve turistik gezilerin iptali ile bu ülkelerden giriş yapan kişilere yönelik izolasyon gerekli olabilir. Sonuçta bu konu, dünya uygarlığı için ciddi bir tehdittir ve gelişmiş ülkeler tüm imkanları ile ebola virüsünün eradikasyonuna yönelik tüm imkanlarını, dünya sağlık örgütü liderliğinde kullandırmak zorundadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeki HOZER: Ebola virüsü hızla yayılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN