Çiğli'de kendi çöpünü kendin topla dönemi

İzmir'in en büyük ilçelerinden bir tanesi olan Çiğli'de vatandaş belediyeden sokak temizliği ve bakım hizmeti alamayınca kendi arasında temizlik timini hayata geçirdi

Giriş Tarihi: 15.8.2014
Çiğli ilçesinde Evka-5, Atatürk Mahallesi sakinleri, defalarca belediyeye ve Atatürk Mahallesi Muhtarlığı'na sokak temizliği ve bakımı için başvurmalarına rağmen cevap alamayınca çözümü kendi aralarında temizlik timi kurmakta buldu. Atatürk Mahallesi 8809 sokak sakinlerinin kurduğu temizlik timi, uzayan otlarla, adeta tarlaya dönen kaldırımları teker teker temizledi.

DEFALARCA MUHTARA GİTTİK
"Çöp vergilerini kuruşu kuruşuna istiyorlar ama kaldırımların ve mahallenin hali ortada" diyen vatandaşlardan Osman Çebi, şöyle konuştu: "Defalarca muhtara gittik. Durumu anlattık, kendisi bize şikayetleri belediyeye ileteceğini söyledi. Aradan geçtikten sonra cevap olarak Çiğli Belediyesi'nin ödeneğinin olmadığı için buranın temizlenmediğini söyledi. Canımıza tak etti. Ben buraları temizlemek zorunda mıyım kardeşim? Ben temizleyeceksem bu belediye ne iş yapıyor?" Elleriyle kaldırımlardaki otları teker teker yolan Kadriye Cantürk ise "Eskiden, ülke zor zamanlardan geçiyordu, imkan yoktu. Köylerde insanlar imece usulü bu işleri kendi aralarında yapıyordu. Şimdi ise her türlü teknoloji, her türlü imkan belediyelerde mevcut. Kaldı ki, bağlı olduğumuz yer Çiğli Belediyesi. Bu otları toplamak, yanmayan sokak aydınlatmalarının onarılması, başı boş köpeklerin toplanması, yollarlımızın toplanması, parkların bakımı belediyenin görevleridir" dedi.

ÖNCE TARTIŞTI
Vatandaşlar tarafından oluşturulan temizlik timinin kaldırımlarda çalışma yaptığı sırada, Evka-5'te incelemelerde bulunan Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, mahalleye girince vatandaşlardan tepki gördü. Temizlik timinin protestosu ile karşılaşan Başkan Arslan, vatandaşlar ile tartıştı. Temizlik timinin kurulmasını sağlayan çevre sakinlerinden Osman Çebi'nin tepki göstererek elindeki kova ve tırmığı yere atmasına sinirlenen Başkan Arslan, Çebi ile kısa süreli itiş kakış yaşadı. Daha sonra ortam yumuşadı ve Arslan vatandaşların sorunlarını tek tek dinlemeye başladı. Mahallenin tüm sorunlarını çözeceğini söyleyen Arslan, uygun oldukları bir tarihte mahalleli ile muhtarlıkta bir araya gelerek tüm sorunları konuşmak üzere randevu teklifinde bulundu. Egeli Sabah, olarak Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan'ın çevre temizliği ve düzeni ile ilgili verdiği tüm sözlerin takipçisi olacağız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiğli'de kendi çöpünü kendin topla dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN