Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediyenin istediğine vatandaş karşı çıkıyor

Karşıyaka Belediye Başkanı Akpınar, Büyükşehir'in Yamanlar'da düşündüğü çöp tesisi projesine destek verdi. Ancak tesisi istemeyen vatandaşlar, "Çam kokusunun yerini çöp kokusu alacak" diye isyan etti

Giriş Tarihi: 17.8.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin uzun araştırmalar sonucunda belirlediği Yamanlar Köyü'ne bir kilometre, yerleşim yerlerine 3 kilometre mesafedeki katı atık bertaraf tesisi Karşıyakalılardan büyük tepki görüyor. Karşıyaka Belediyesi'nin eski Başkanı Cevat Durak ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun arasının açılmasına neden olan çöp tesisiyle ilgili 2 ay önce açıklama yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, herhangi bir itirazlarının olmadığını belirterek Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporundan çıkacak sonucu beklediklerini söylemişti. Karşıyaka'ya kurulacak çöp tesisinin Yamanlar'ın doğan güzelliğini bozacağını belirten vatandaşlar, "Yamanlar'dan gelen çam kokusunun yerini çöp kokusu alacak. Tesis ne kadar modern yapılırsa yapılsın çöp kamyonlarının geçtiği ve su akıttığı yerler bile çok ağır kokacak. Karşıyaka'ya böyle bir tesis istemiyoruz" dedi. Vahşi depolama sisteminin kullanıldığı Çiğli Harmandalı'nda tesisin yetersiz gelmesi ve ömrünü doldurması nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi yıllar önce ihtiyacı karşılayacak Katı Atık Bertaraf Tesisleri için yer arayışına girdi. Menderes, Menemen, Bayındır ve o bölgedeki sanayi kuruluşları ile halkın ürettiği çöplerin Güney'de Torbalı Taşkesik Köyü'nde ayrıştırılması planlandı. Projeyi öğrenen halk ve çevreciler ayaklanarak Başkan Kocaoğlu'ndan projeyi iptal etmesini istedi. Bölge için hazırlanan raporda da olumsuz görüş verilince proje askıya alındı. Büyükşehir Belediyesi tartışmaların ardından Kuzey'e yöneldi. Menemen Ahıhıdır mahallesinde eskiden kullanılan katı atık tesisisin bulunduğu alan ve etrafı ile ilgili plan değişikliği kararı alındı. Ancak bölge tarım alanı olduğu için başta CHP'li Menemen Belediye Başkan Tahir Şahin olmak üzere, üretici birlikleri, sulama kooperatifleri ve halk yürütmenin durdurulması için dava açtı.
ÜNİVERSİTE RAPOR SUNDU

Son olarak Karşıyaka bölgesinde Katı Atık Bertaraf Tesisi yapılması karar kılındı. Büyükşehir Belediyesi'nin uzun araştırmalar sonucunda belirlediği Yamanlar köyü yakınlarında kurulması öngörülen katı atık bertaraf tesisi için ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri istenirken üniversitelerden beklenen rapor 1.5 yıl önce çıkmıştı. Hacettepe ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin hazırladığı ortak raporda, Büyükşehir Belediyesi'nin Yamanlar'da katı atık bertaraf tesis kurmayı öngördüğü yerin kesinlikle uygun olmadığı belirtilmişti.

'BİZİM SONUMUZ OLUR'
SGK emeklisi 50 yaşındaki Ercan Anatlı, Yamanlar'a çöp tesisi yapılmasını istemediğini belirtti, "Harmandalı'nda oturanların halini görüyoruz. İnsanlar çöp tesislerini şehrin dışına çıkarmaya çalışırken, burada tam aksi yapılmak isteniyor. Şehrin göbeğine çöp tesisi yapılacak. Ben bu tesise karşıyım" dedi. Büfe sahibi 2 çocuk babası 53 yaşındaki Bülent Doğan, "2 yıldır Örnekköy Girne Bulvarı üzerinde büfe işletiyorum. Yamanlar'a yapılacak çöp tesisi işlerimi bile olumsuz etkiler. Çöp kamyonları bu caddeden geçecek. Bırakın yemek yemeği insanlar buradan yürümek bile istemezler. Bizim sonumuz olur. Buraya çöp tesisi yapılsın istemiyorum" şeklinde konuştu.

"PİKNİK ALANI BİTER!"
Şoförlük yaparak geçimin sağlayan 50 yaşındaki İbrahim İslam ise, "Ben 1985 yılından beri Karşıyaka'da yaşıyorum. Eğer Yamanlar'a çöp tesisi kurulursa çam kokusu değil çöp kokusu gelir. Bu çöp tesisi Yamanlar'ın doğal güzelliğini bozar. Tesis ne kadar modern yapılırsa yapılsın çöp kamyonlarının geçtiği ve su akıttığı yerler bile çok ağır kokacak. Karşıyaka'ya böyle bir tesis istemiyoruz. Eğer çöp tesisi yapılırsa Yamanlar Gençlik Eğitim ve Kamp Merkezi ne olacak? İnsanlar buraya çöp kokusu için mi gelecek. Yamanlar'da 2 tane piknik alanı var. Karşıyakalılar buraya bir daha piknik yapmaya gidemeyecekler. Karagöl'e her yıl binlerce yerli ve yabancı turist geliyor. Bu turistler bir daha buraya gelmez. Bir karar alınırken bu tesisler ve bu civarda yaşayan insanlar da düşünülmeli" dedi.

"DIŞLANIYORUZ"
Örnekköy' de yaşayan ve eşiyle birlikte pidecilik yaparak geçimin sağlayan 32 yaşındaki Sultan Şen, "Örnekköy ve Yamanlar'da yaşayanları insan yerine koymuyorlar. Biz bu çöp kokusuyla burada nasıl yaşayacağız? Başkan bu tesisi Mavişehir'e yapmak istesin bakalım kimse kabul edecek mi? Biz de çöp tesisi istemiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediyenin istediğine vatandaş karşı çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN