Menemen'de çevre skandalı

Giriş Tarihi: 19.8.2014

Onay almadan tonlarca tehlikeli atığın, mülkiyeti Büyükşehir'e ait araziye dökülmesine izin veren Menemen Belediyesi, çevre skandalına imza attı. Büyükşehir'in olayları ancak ihbar üzerine duyması da düşündürdü

Gaziemir'deki kurşun fabrikasından çıkan atıkların yarattığı çevre skandalına bir yenisi daha eklendi. Menemen'de, mülkiyeti İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait araziye, belediyeden habersiz yüzlerce kamyon tehlikeli atık döküldü. Skandal bununla da sınırlı kalmadı. Yapılan araştırma Menemen Belediyesi'nin, Büyükşehir Belediyesi'ne haber vermeden atıkların dökülmesine izin verdiğini ortaya koydu. Mülkiyeti kendisine ait arazinin, tehlikeli atık depolama alanına döndüğünden habersiz olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, durumdan ancak bölgede yaşayan vatandaşların 'Hemşeri İletişim Merkezi'ne yaptığı şikayetleri üzerine haberdar oldu. Yaşananların ardından Büyükşehir, atık skandalı ile ilgili inceleme başlattı. Olayın ortaya çıkması üzerine Menemen Belediyesi, 4 Haziran'da Büyükşehir'e yazı göndererek Mayıs'da dökülmesine göz yumduğu atıklar için izin istedi. Gemi söküm malzemelerinden oluşan tehlikeli atıkların alana C.D. isimli firma tarafından döküldüğü tespit edildi. Harekete geçen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de, söz konusu alana giderek dökülen atıklardan numune aldı. Şimdi tüm dikkatler il müdürlüğünden gelecek analiz sonuçlarına çevrildi. Buradan çıkacak sonuca göre işlem başlatılacağı öğrenildi.

KİMSENİN HABERİ YOK

Menemen'in Türkelli Mahallesi'nde halk arasında 'deve güreş alanı' olarak bilinen yaklaşık 100 dönüm genişliğindeki alana 10-12 Mayıs tarihleri arasında C.D. isimli firmaya ait yüzlerce kamyon toplam 50 bin ton tehlikeli atık boşalttı. İddiaya göre firma Menemen Belediyesi'nden atıkları söz konusu alana dökmek için yazılı izin aldı. Fakat Menemen Belediyesi firmaya izin verirken, Büyükşehir'den onay almadı. Yaşananlardan habersiz olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, arazisinin izinsiz olarak tehlikeli atık depolama alanına çevrildiğini 'Hemşeri İletişim Merkezi'ne ve jandarmaya gelen ihbarlar sonucu haberdar oldu. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi, araziye ekipler göndererek bir dizi incelemelerde bulundu. Yapılan araştırma sonucunda alana dökülen tehlikeli atıkların gemi söküm malzemesi olduğu tespit edildi. Ardından da atıkları araziye döken firmaya, atıkları döktükleri yerden kaldırıp bertaraf etmesi için ihtarname çekildi. Gelişmeler üzerine Menemen Belediyesi 4 Haziran'da Büyükşehir'e yazı göndererek söz konusu araziye atıkların depolanabilmesi için izin istedi. Büyükşehir Belediyesi, tehlikeli atıkların arazisinden taşınarak Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisi'ne taşınmasını istedi. İlgili firma, alana döktüğü yaklaşık 50 bin ton tehlikeli atığın sadece 140 kamyonluk bölümünü taşıdı. Ardından da kalan atıkların üzerini toprakla kapattı. Menemen Belediyesi de Büyükşehir Belediyesi'ne yazı yazarak bölgeye dökülen atıkların kontrolleri altında olduğunu, arazide kalan atıkları dolgu malzemesi olarak kullanacağını belirtti. Fakat Büyükşehir Belediyesi, Menemen Belediyesi'nin bu talebine olumsuz yanıt verdi. Cevaben, söz konusu atıkların sanayi atığı olduğu ve dolgu malzemesi olarak kullanılmasının yasal olarak mümkün olmadığı belirtildi.

MECLİSTE TARTIŞILDI

Yaşananlar Büyükşehir'in Temmuz ayı olağan meclis gündemine taşındı. AK Partili meclis üyesi Arif Kuran, tehlikeli atıkların çevreyi kontrolsüz olarak kirlettiğini öne sürdü. Ardından da beraberinde getirdiği içi atık dolu torbayı Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na verdi. Kuran, daha sonra Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne de şikayette bulundu. Duruma el koyan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, çevre denetleme ekiplerini bölgeye yönlendirdi. Yapılan inceleme sonunda numuneler alınarak analizi için TUBİTAK - MAM Laboratuarı'na gönderildi. Söz konusu bölgeye çok hassas yaklaştıklarını belirten Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, "Gelen şikayeti değerlendirdik. Ekiplerimiz, söz konusu atıklardan bir dizi örnekler aldı. İncelemeye gönderdik, sonuçlarını bekliyoruz. Hiçbir çevre kirliliğine izin vermeyeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Menemen'de çevre skandalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN