Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hafriyatçılara teknolojik gözaltı

Giriş Tarihi: 20.8.2014

İzmir'de, son dönemde kentin en önemli çevre sorunlarından biri haline gelen inşaat atıklarının gelişi güzel boş alanlara dökülmesini önlemek amacıyla proje geliştirildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, moloz sorununun çözümüne ilişkin geliştirdiği proje çerçevesinde, 156 hafriyat firması mercek altına aldı. Firmalardan araç sayıları ve plakaları istendi. Proje kapsamında hafriyat işinde çalışan firmalara ait kamyonlara uydu takip sistemi, GPRS takılacak. Kamyonlar, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulacak kumanda odasından tek tek takip edilecek. Aldığı moloz yükünü Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen resmi moloz döküm alanlarına değil de gelişi güzel başka yere boşaltan kamyonları sistem anında belirleyip merkeze bildirecek. Plakası ve şirketi belirlenen kamyona anında cezai işlem uygulanacak. Proje ile kelimenin tam anlamıyla hafriyat şirketlerine göz açtırılmayacak. Durum böyle olunca inşaat atığı taşıyan nakliye kamyonları yükünü gelişi güzel kent merkezindeki boş buldukları alanlara gizli gizli dökmek yerine belirlenen moloz döküm alanlarına götürmek zorunda kalacak. Böylece kentin en önemli çevre sorunlarından biri de büyük ölçüde sonlanmış olacak. GPRS cihazı takılan araçları takip için İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde araç takip merkezi oluşturulacak. Hafriyat kamyonları buradaki merkezde 7 gün 24 saat izlenecek. Aldığı moloz yükünü Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen resmi moloz döküm alanlarına dökmek yerine gelişi güzel döküm yasağı olan alanlara döken kamyonlar yanacak. Sistem anında kumanda merkezine sinyal gönderecek. Plakası ve bağlı bulunduğu hafriyat firması belirlenen kamyon hakkında anında cezai işlem uygulanacak. Ardından da firma molozu döktüğü yerden kaldıracak. Böylece özellikle son yıllarda kentin en önemli sorunlarından birisi haline gelen moloz yani inşaat atıkları kent gündeminden büyük ölçüde düşecek.

2015'TE DEVREYE GİRECEK

Projenin bir an önce hayata geçirilebilmesi için çalışmalara başlayan Büyükşehir Belediyesi öncemlikli olarak kent genelinde faaliyşet gösteren hafriyat firmalarını belirledi. Önümüzdeki günlerde belirlenen 156 firmadan bünyelerinde çalışan hafriyat kamyonlarını plakaları istenecek. Ardından da büyükşehir belediyesi sistemin kurulması için ihaleye çıkacak. Büyükşehir belediyesi şu an şartnamesi hazırlanan proje için önümüzdeki aylarda ihaleye çıkacak. İhale kapsamında araçlara tek tek GPRS yani uydu takip sistemi takılacak. Ardından da bu araçların takip edileceği kumanda odası oluşturulacak. Tüm bu çalışmalar tamamlandıktan sonra sistem 2015 yılının ilk aylarında devreye alınmış olacak. İzmir'de şu an büyükşehir belediyesi tarafından belirlenen 5 adet resmi moloz döküm alanı bulunuyor. Bu moloz döküm alanlarından 3'ü, Buca Kaynaklar, Güzelbahçe Yelki ve Bornova Gökdere Moloz döküm alanı büyükşehir belediyesi şirketlerinden İZBETON tarafından işletiliyor. Diğer iki saha Bornova Belkahve ve Şeytan Deresi ise özel bir şirket (Yücel Yapı) tarafından işletiliyor. Firmalardan dökülen moloz karşılığında belirlenen tarife doğrultusunda ücret alınıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hafriyatçılara teknolojik gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN