Havuz yerine deniz seçilmeli

Giriş Tarihi: 20.8.2014

Dış kulak yolu iltihaplarında yaz aylarında artış olduğunu belirten Prof. Dr. Katılmış, "Bunun en önemli nedeni havuzlarda kimyasal maddelerin bulunmasıdır" dedi

Özel Efes Kulak Burun Boğaz Dal Merkezi doktorlarından Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Katılmış, yaz aylarında dış kulak yolu iltihaplarında artış gözlendiğini, bunun sebebinin ise özellikle havuzlarda bulunan kimyasal maddeler olduğunu söyledi. Denizin havuzdan daha güvenli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Katılmış, havuz yerine denizin tercih edilmesinin dış kulak yolu iltihaplarına yakalanma olasılığını düşürdüğünü kaydetti. Yaz mevsiminde vücuttaki asit ve baz dengesinin değiştiğini ve terlemelerin arttığını belirten Prof. Dr. Hüseyin Katılmış, dış kulak yolu iyi havalanmayan ve kapalı bir yol olduğu için terlemelerden daha çok etkilendiğini kaydetti. Tatil ayları olduğu için insanların denizleri ve özellikle havuzları tercih ettiğini kaydeden Prof. Dr. Katılmış, "Havuzlarda havuzu temizlemek için kimyasallar kullanılıyor. Bu maddelerde hem kaşıntı reaksiyonlarına, hemde iltihaplanmalara da sebep olmaktadır. Denizler bu bakımdan daha iyi durumda. Havuz yerine deniz tercih edilmeli. Çok kirli denizlerinde havuzlardan farkı yoktur. Havuzlarda küçük çocukların yaptığı idrarlarda havuzu kirletmektedir. Birde anne ve babalar bez bağlı bir şekilde çocukları havuza sokuyorlar. Bu da havuzu kirleten bir başka neden" diye konuştu.

PEKİ, NE YAPILMALI?

Havuzdan çok denizin tercih edilmesi yönünde vatandaşlar uyarılarda bulunan Prof. Dr. Katılmış, rahatsızlık hissedildiğinde en yakın kulak burun boğaz hekimine başvurulmasında yarar olduğunu söyledi. Dış kulak yolu iltihaplanmasında hekimin iltihap giderici ve ağrı kesici krem ve pomatlarla tedavi yapabildiğini belirten Prof. Dr. Katılmış, "Biz antibiyotikli pomatlar yardımıyla hazırladığımız fitil şeklinde meçi dış kulak yoluna koyarak 2-3 gün bekletip tedaviyi gerçekleşiyoruz. Kulakta kaşıntı olduğunda, kesinlikle elinizle, kibrit çöpüyle, veya başka bir cisim ile kaşımayın. Antibiyotikli merhem veya pomatlar yardımıyla pansuman yapın. Pamuk yada gazlı bez kullanın. Havuz yerine denizi tercih etmeye özen gösterin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havuz yerine deniz seçilmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN