Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıcaklar, tansiyon hastalarına zararlı

Giriş Tarihi: 20.8.2014

Özellikle yaz aylarındaki sıcak ve nemli havaların, hipertansiyon hastalarını olumsuz etkilediğini belirten Dr. Ümit Yoket, "Hastalığın ilerleyişine hız kazandırıyor" dedi

Özellikle yaz aylarında sıcak havaların, hipertansiyon hastalarını olumsuz etkilediğini belirten Özel Gazi Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Dr. Ümit Yoket, "Hastalığının ilerleyişine hız kazandırıyor" dedi. Ayrıca hipertansiyon hastalarının; rutin sağlık kontrollerini ihmal etmemeleri, düzenli ilaç kullanımı, fazla kiloları konusunda duyarlı olmaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

UZUN YILLAR SÜRÜYOR

Halk arasında tansiyon yükselmesi hastalığı da denilen hipertansiyonun, kan basıncında meydana gelen yükselme olarak tanımlandığını belirten Dr. Yoket, "Bu yükselme, belirtisiz ve sinsi bir seyir gösterebilir. Vücutta atardamarlarda, kalpte ve böbreklerde ateroskleroz denilen ve damar yapılanmasında bozulma ile karakterize sorunlara yol açar. Daha da ileri giderek, halk arasında inme dediğimiz beyin rahatsızlığına veya kalp krizine kadar giden büyük problemlere de sebep olabilir" dedi. Hipertansiyonun belirtilerinin sinsi bir şekilde yıllarca sürebildiğini belirten Dr. Yoket, bazen hiçbir belirti vermeyen ama yüksek risk taşıyan hipertansiyon vakalarına rastlandığını söyledi; "Ancak vakaların küçük bir kısmında, ilk zamanlarda belli belirsiz baş ağrısı, baş dönmesi nöbetleri, zaman zaman burun kanamaları gibi belirtiler olabilir. Güneş altında uzun zaman geçiren, stresi yüksek ortamlarda bulunan, aşırı tuz, fazla kilo, şekeri olan kişilerde belirtiler daha ileri seviyede olabilir. Bu çoğu zaman hipertansiyon ilerlemiş ve yüksek sınırlara gelmiş olduğunda daha baskın görülür."

ORGANLAR DA TEHLİKEDE

Hipertansiyonun bazı organlara da zarar verebildiğini belirten Dr. Ümit Yoket, "Göz, böbrekler (böbrek yetersizliği), kalp (koroner kalp hastalığı), beyin (inme), atardamarlar hipertansiyondan zarar görür. Özellikle de küçük tansiyonun 120 mmhg üzerinde olduğu durumlarda, acil tıbbi müdahale gerekir ve söz konusu organlardaki hasar ciddi boyutlara ulaşır" dedi. Ümit Yoket, özellikle Ege Bölgesi gibi sıcak bir yaz ikliminin yaşandığı ve hipertansiyon hastalarının daha duyarlı olmaları gerektiğini de altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıcaklar, tansiyon hastalarına zararlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN