Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tatil yaparken ayak sağlığına dikkat edin

Özellikle yaz aylarında rahat etmek için giyilen terliklerin, 'ortopedik' olmasına dikkat edilmesine gerektiğini belirten Podiatrist Menekşe İzer, "Ayaklarda oluşabilecek çatlaklar, ileride büyük sorunlar yaratabilir" dedi

Giriş Tarihi: 20.8.2014
Menekşe el ve Ayak Sağlığı Merkezi Kurucusu Podiatrist Menekşe İzer, özellikle yaz aylarında rahat etmek için giyilen terliklerin ortopedik olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti, "Plajlarda giydiğimiz sıradan terlikler, çıplak ayakla bastığımız çakıl taşları bir süre sonra ayak tabanında çatlaklar oluşturabiliyor. Bu çatlaklar tedavi edilemezse ileride ayak tabanında farklı problemler doğurabiliyor" dedi. Yaz mevsimi olmasından dolayı şu anda insanların terlik giydiğini ve plajlarda çıplak ayaklarla dolaştığını belirten Podiatrist Menekşe İzer, bu durumun ayak tabanlarında deformasyon oluşturduğunu söyledi. Tabanın rahat etmemesinden dolayı derinin keratin oluşturduğunu ve bu durumun ayakkabı giymeye başlandığı zaman sıkın yaşattığını kaydeden İzer, "Deride nasır oluşabilir, deri çatlakları meydana gelebilir. İnsanlar çatlakları krem ve solisyonlarla gidermeye çalışacaklar fakat buraya kesinlikle bir işlem yapılması gerekmektedir. Keratin alınmalı derin çatlaklar giderilmelidir. Eğer bir işlem yapılmazsa çözüme gidilmez" diye konuştu.

NASIRLAŞMIŞ TOPUKLAR
Özel solüsyonlarla nasırlaşmış ve çatlamış topukları bir seansta eski haline getirdiklerini kaydeden Menekşe İzer "Daha sonra tekrardan nasırlaşma ve çatlama olmasın diye özel kremler ve tabanlıklarla ayak tabanınızda ki sorunu ortadan kaldırmış oluyoruz. Sağlıklı ve ağrısız yaşamınıza devam ediyorsunuz. Yapılan işlem aynı gün içinde ve tek seansta çözüme ulaşmaktadır. Solisyonlarımızla deriyi beklettikten sonra freze makinalarımızla ölü tabakayı toplarlıyoruz. Sonrası kişiye kalıyor. Kremleri düzenli kullandıktan sonra sorun ortadan kalkıyor. Ortopedik ve rahat terlik giymek bu sorunların oluşmasını engellemek için yapılacak basit bir önlemdir" diye konuştu. Topuk çatlaklarının da en sık rastlanan ayak problemlerinden olduğunu belirten İzer, özellikle bayanlar için, görüntü olarak rahatsızlık verir ve ağrı problemlerine sebep olduklarını kaydetti. Topuk çatlaklarının kolaylıkla mikroorganizmaların giriş kapısı olabildiğini ifade eden İzer, "Deride şişlik, kızarıklık ve ağrı ile beraber kendini gösteren bir bakteri enfeksiyonuna sebep olur. Topuk çatlakları ayak sağlığını tehdit eden, ciddiye alınması gereken bir problemdir. Doğru yöntemlerle çatlak topuk bakımları yapılmaktadır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatil yaparken ayak sağlığına dikkat edin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN