Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaz ishali can sıkıcı olabilir

Temiz olmayan deniz ve havuzlara giren kişilerin, ağız yoluyla mikroplu suları yutması sonucu ishallerin arttığını belirten Dr. Güneş Gökçen, "Önlem alınmazsa tehlikeli sonuçlar çıkabilir" dedi

Giriş Tarihi: 20.8.2014
Akut ishale yol açan mikrobik ve mikrobik olmayan birçok nedenin olduğunu belirten Özel Ata Sağlık Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Güneş Gökçen, "Fazla yenilen kavun, incir gibi gıdalar, alınan alkol, kullanılan laksatif ilaçların da herhangi bir hastalık söz konusu olmadan ishalin nedeni olabilir. Mikrobik ishallerde etkenin genellikle, su ve besinler aracılığı ile bulaştığını ve bu mikropların özellikle, sıcaklarda daha hızlı çoğalır" dedi. Besinlerin, üreticiden tüketiciye ulaştırılırken soğuk zincire dikkat edilmesi gerektiği ve evlerde uygun şartlarda saklanması konusunda uyarılarda bulunan Dr. Gökçen, "Herhangi bir mikrobun, yiyecek ve içecek üzerinde çoğalması sırasında açığa çıkan toksinin hazır alınması ile hastalık oluşursa, 8-14 saatte bulgular ortaya çıkar. Bulantı, kusma ve ishalin bir arada olduğu stafilokok besin zehirlenmesinde bu süre 1-6 saatte kadar inebilir. Özellikle kremalı pasta, dondurma, sütlaç, patates, yumurta, mayonez, pirinç pilavı ve makarna gibi gıdalar buna neden olur" dedi.

NEDEN OLAN GIDALAR

Dr. Gökçen, "Besinle alınan mikrop, bağırsak içinde çoğalıyor ve bağırsak duvarına yapışıyorsa; hastalık yapma süresi 16 saatten uzundur" dedi. Kramp biçimi karın ağrıları ve ishale sebep olabilen gıdalar hakkında bilgiler veren Dr. Güneş Gökçen, şunları söyledi: "Mikroplu et özellikle kümes hayvanı ve et ürünleri sucuk, pastırma, salam, sosis konserve, et suyu, sebze, kuru fasulye ve baklagiller mikropların, barsakta çoğalırken saldığı toksinler hastalık yapıyorsa, V. Cholerae, enterotoksijenik E. Coli gibi, hastalık yapma süresi; 16 saat ile 7 gün arasında değişir. Sulu ishal pirinç suyu renginde ve bol, kabuklu deniz ürünleri, mikroplu sular, salatalar, peynir ve etler dizanteride; buruntulu karın ağrısı, az miktarda balgamlı, bazen kanlı ishal görülür. İyi pişirilmemiş, kümes hayvanlarının eti, yumurtası, süt ve süt ürünleri, deniz ürünlerinin yenmesi, kaynatılmamış sütün içilmesi ya da dışkıyla bulaşmış suyun içilmesi, iyi yıkanmamış çiğ yenen sebzeler yenmesi buna sebep olabilir."

DIŞKI ÖZELLİKLERİ

Dışkılama sayısının çok, ama dışkı miktarının az olması kolon tutulumunu, tersi ise ince bağırsak tutulumunu gösterdiğine dikkati çeken Dr. Gökçen, "İnce bağırsak tipi ishalde dışkı açık renkli, sulu, bol, köpüklü, yağlı, içinde sindirilmemiş besin artıklı, kansız ve kokuludur. Dizanterik olanlarda dışkı azdır ve kan, mukus içermektedir" dedi. Sindirim sisteminin üst bölümleri tutulduğunda genellikle bulantı- kusma, alt kısımları tutulduğunda ise karın ağrıları daha belirgin olduğunu belirten Dr. Gökçen, "İnce bağırsak tipi ishallerde göbek etrafında veya karnın sağ alt kısmında, genellikle aralıkla gelen, kramp tarzında ağrı vardır" dedi. Özel Ata Sağlık Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Güneş Gökçen yaz ishallerinden korunma yolları hakkında şunları söyledi; "Yiyecekler iyi pişirilerek tüketilmeli (iç sıcaklıkları zararlı mikropların ölmesini sağlayacak kadar yükselmeyen, ızgara köfte ve bütün olarak çevrilmiş tavuk). Uygun ortamlarda hazırlanmamış veya saklanmamış kremalı , mayonezli gıdalardan iyi yıkandığına emin olmadığınız sebzelerle yapılmış salatalardan ve az pişmiş deniz ürünlerinden uzak durulmalı. Sütlaç, kazandibi, muhallebi, dondurma gibi sütlü tatlılar, hazırlandıktan sonra soğutucuda tutulmalı. Vakumlu paketi açılıp kısa sürede tüketilmeyen sosis ve salamdan uzak durulmalı. Temiz olduğuna inandığınız sular kullanılmalı emin değilseniz kaynatarak tüketmelisiniz. Eller sık sık yıkanmalı.Mümkünse, sebzelere bol limon sıkılarak tüketilmelidir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaz ishali can sıkıcı olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN