Kıyı boyu rezalet!

Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşık 6 ay önce başlattığı kıyı şeridi düzenlemesinde halka açık bir tane bile tuvalet yok. Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar, "Rezaleti yaşıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 21.8.2014
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, 40 kilometrelik sahil şeridine sahip diye övündüğü, Ege'nin incisi İzmir'de nefes almak için sahile çıkan vatandaşın ihtiyacını giderebileceği bir tane bile halka açık tuvalet bulunmuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu sorunu görmezden gelirken, Konak Vapur İskelesi'nin karşısında uzun yıllardır İzmirli'ye hizmet veren halka açık tuvaletinde kapısına 1 yıl kadar önce kilit vurdu. Yerel yöneticilerin, turizm kenti olarak kimliklendirdiği kentte bir tane bile doğru düzgün halka açık tuvalet olmaması, kentin vizyonunu ortaya koydu.

OLAN DA KAPATILDI
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşık 6 ay önce başlattığı kıyı şeridindeki düzenlemede bir tane bile tuvalet bulunmaması dikkatleri çekti. Temel ihtiyaçların başında gelen tuvalet sorunu çözüme kavuşamadı. Kıyı Tasarım Projesi adı altında, İzmir'in sahil şeridinin yeniden düzenlendiği projede tek bir tuvaletin bile yer almaması vatandaşı isyan ettirdi.

ÇÖZÜM CAMİ Mİ?
Kentin en işlek noktası olan Konak Meydanı ile Konak Vapur İskelesi arasında yer alan umumi tuvalet 1 yıla yakın süredir kapalı durumda. Alsancak Vapur İskelesi'nin içerisinde bulunan tuvalet ise çok uzun süredir hizmet vermiyor. En büyük sıkıntıyı yine ihtiyacını gideremeyen vatandaş yaşıyor. Özellikle yaz aylarında nefes almak için Alsancak ve Bostanlı'da bulunan rekreasyon alanlarına akın eden vatandaşlar, sahil şeridinde bir tane bile umumi tuvalet bulunmadığı için çevre esnafından izin dilense de pek de başarılı olamıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin deneme amaçlı olarak Alsancak Vapur İskelesi'nin karşısına yerleştirdiği 'Otomatik Tuvalet'te soruna çare olmadı. Sahipsiz bırakılan tuvalet, kendini bilmezler tarafından tahrip edilince, Büyükşehir Belediyesi tuvaleti hizmet dışı bıraktı. İhtiyacını gideremeyen vatandaşlar ise belediyenin soruna çözüm bulmasını beklerken, ortak görüş "Tuvaletimiz geldiyse, cami mi aramak zorundayız?" oldu. 'Tuvalet yapacak yer yok, göstersinler oraya yapalım' diyen vatandaşlardan Ercan Menye, "Ya kardeşim koca şehirde bir tane halka açık tuvalet bulunmaz mı?" dedi. Hiç değilse var olan tuvaleti hizmete geri sokmalarını isteyen 73 yaşındaki vatandaş İlyas Demirayak, "Tuvalet, herkesin ihtiyacı. Bu sorunun çözümü camiler değildir" dedi. Bir kent ortak kullanım alanlarından belli olduğunu belirten Hakan Dilek ise, "Zamanında Alsancak İskelesi'nin önüne getirip otomatik tuvalet diye garip bir şey diktiler. Kısa süre sonra, kullanım dışı kaldı. Anlayabilmek mümkün değil. Bir şehrin otogarı ve umumi tuvaletleri her şeyi ortaya koyar" dedi. Aydın'dan İzmir'e günü birlik gelen Mehmet Çimen, "Tuvalet temel ihtiyaç. Aradım taradım bir tane umumi parası karşılığında girebileceğim tuvalet bulamadım. Bu tür hizmetlerin olması gerekiyor" dedi. Son olarak, açık tuvalet bulamayan Mustafa Kanık ise, "Kardeşim kıyı tasarımı yapıyorsun, iyi güzel de bu kıyıya gelen vatandaş tuvaletini nereye yapacak?" dedi.
Bir tane yetmez!

Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliğinin yanı sıra Konak Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekilliği görevini de sürdüren Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı, "Kordon'da özellikle akşam saatlerinde binlerce insan gezintiye ve stres atmaya geliyor. Onun için bir tek tuvalet de yetmez. İnsanların en doğal ihtiyacını karşılaması için yapılan tuvaletin kapalı olması ise büyük bir sıkıntı. Arızalı olan bu tuvaletlerin bir an önce işler hale getirilsin. Ayrıca Kordon'daki tuvaletin belirli mesafelerle sayısının artırılmasını istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıyı boyu rezalet!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN