Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7 kilometreye 1 WC

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "40 kilometrelik kıyı şeridine sahibiz" diyerek övündüğü İzmir'de yaklaşık 7 kilometreye bir umumi tuvalet düşüyor

Giriş Tarihi: 22.8.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 ay önce hayata geçirilen Kıyı Tasarımı Projesi'nde bir tane bile tuvalet bulunmazken, Üçkuyular Vapur İskelesi ile Mavişehir Sahil Şeridi arasında kalan bölümde sadece 6 tane tuvalet bulunuyor. Bunların da vapur iskelelerinin tuvaletleri olması dikkat çekiyor. İzmir'in güney aksında yer alan, Üçkuyular Vapur iskelesi ile İzmir Ticari Limanı arasında kalan kıyı kesiminde toplam 3 tane tuvalet bulunuyor. Kıyı Tasarımı Projesi'nde tuvalete yer verilmezken, sadece vapur iskelelerinde tuvaletler yer alıyor. Üçkuyular, Konak ve Pasaport İskelesi'nin içerisinde vapura binecek vatandaşlar için yapılan tuvaletleri, vapura binmeyecek olan vatandaşlar da kullanmaya başladı. Hal böyle olunca özellikle Konak Vapur İskelesi'nin tuvaletlerinin önünde kuyruklar oluşuyor. Kentin kuzey aksı da güneyle aynı kaderi paylaşıyor. Kuzey aksında yer alan Alaybey Tersanesi ile Mavişehir Sahili'nin bulunduğu Karşıyaka'da da umumi tuvaletler sadece Karşıyaka ve Bostanlı Vapur İskelesi'nin içerisinde deniz ulaşımını kullanacak vatandaş için hizmet veriyor.

KAPISINA KİLİT VURULDU

Ancak, çevrede halkın kullanabileceği umumi tuvalet olmadığı için ihtiyacını gidermek için vatandaş iskeleye gidince, tuvaletlerin önünde uzun kuyruklar oluşuyor. İzmir'in en işlek yerlerinin başında gelen Konak Meydanı'nda yıllardır hizmet veren tuvaletin kapısına yaklaşık 1 yıl kadar önce kilit vuruldu. Alsancak Vapur İskelesi'nin yan tarafında bulunan iskeleye ait umumi tuvaletin akıbeti de Konak'taki tuvaletle aynı oldu. Yetkililer, kapısına kilit vurdukları Alsancak Vapur İskelesi tuvaletine vatandaşı bilgilendirmek için "Suların kesik olması nedeni ile kapalıdır" uyarısını astı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, bir süre önce Alsancak Rekreasyon alanına yerleştirdiği örnek tuvalet vandallarca tahrip edildi. Büyükşehir Belediyesi önlem almak yerine tuvaleti hizmet dışı bıraktı. Şimdi İzmirli, vapur iskelelerindeki tuvaletler haricinde temel ihtiyacını giderebilecek, halka açık tuvalet istiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 kilometreye 1 WC
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN