Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Olacağı buydu artık inadı bırakın!

Tribünleri depreme dayanıksız, köhnemiş Alsancak Stadı kapatıldı, kulüpler şoke oldu. Stat yapacak gücü olduğunu söyleyen ancak 10 yıldır yapmayan Büyükşehir'in artık TOKİ'nin yapacağı iki stada engel olmaktan vazgeçmesi bekleniyor

Yıllarda köhne bir stada mahkum edilen İzmir kulüpleri, şimdi onu da yitirmenin şoku içinde. Sürekli "stat yapacak gücümüz de var paramız da" diyen ancak 10 yıldır başkan olmasına karşın, bu konuda adım atmayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, son açıklamasında yine çözüme ilişkin bir ipucu yok. Taraftarlar, artık İzmir'e en kısa sürede modern statların yapılması istiyor. Kocaoğlu'nun açıklamasında yer alan "Gürsel Aksel ve Karşıyaka statlarının projeleri henüz Büyükşehir'e gelmiş değil" ifadesi, "Başkan artık TOKİ'nin yapacağı statlara karşı çıkmaktan vaz mı geçecek?" sorusunu akla getiriyor. Altay, Göztepe, Karşıyaka ve Altınordu, yeni sezonda maçlarını, depreme dayanıklılık testini geçemeyince önceki gün kapatılan Alsancak Stadı'nda oynamayı planlıyordu. İl Spor Güvenlik Kurulu'nun kararı tüm hesapları altüst etti. Ancak Alsancak'ta maç yapmanın riskler taşıdığı herkesçe biliniyor, "nasıl olsa kapatılmaz" anlayışıyla adımlar atılıyordu.

TARAFTAR KIZGIN

Stadın kapatılmasının yol açtığı kriz, İzmir'de yeni bir tartışma başlattı. Karşıyakalı taraftarlar, Buca'ya gidecek olmaktan şikayetçi. TOKİ'nin iki stat projesine karşı çıkan ancak "yapacağız" dediği halde yıllardır adım atmayan Kocaoğlu, taraftarlarca yoğun biçimde eleştiriliyor. Kocaoğlu, Alsancak Stadı'yla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini ve öncelikle "Yerine ne yapılacak?" sorusuna yanıt beklediğini söyledi. Maliye ve Ulaştırma bakanlıklarında temaslarda bulunmak üzere iki gündür Ankara'da bulunan Başkan Kocaoğlu, Alsancak Stadı'nın durumuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Önce şunu hatırlatayım: Stat arazisinin 4 bin 239 metrekaresi Büyükşehir Belediyesi'nin tapulu mülküdür. Alsancak Stadı'nın tarihini, İzmirli'de ne gibi duygular yarattığını ve bu kentin beleğinde ne gibi işlevi olduğunu en iyi spor camiası bilir. Burası kentin vazgeçilmez bir değeridir ve bu değer korunmalıdır. Elbette kimse riskli bir tesiste futbol oynansın, binlerce insan gelip maç seyretsin diyemez. Ama siz bir yandan Alsancak Stadı'nı riskli yer ilan ederek boşaltma emri çıkarıp diğer yandan da buraya ne yapacağınızı söylemiyorsanız, bu karar kafaları karıştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Hem Çevre ve Şehircilik, hem de Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkililerine soruyorum: Boşaltma kararı verdiğiniz Alsancak Stadı'nın yerine ne yapacaksınız? Açıklayın, öğrenelim. Bu arada İzmir kamuoyuna, Karşıyaka ve Gürsel Aksel statlarına ilişkin projelerin İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne hala gönderilmediğini de hatırlatmak isterim."

EN BÜYÜK DARBE ALTAY'A

AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül,"Alsancak Stadı ile ilgili sorunun uzun süredir yaşandığını belirterek, " Miladını doldurmuş bir stat. İzmir'e iki tane kuzeyde ve güneyde stat kazandırabilmek için projeler hazırlamıştık. İzmir'deki spor kulüplerinin önündeki en büyük engel İzmir Büyükşehir Belediyesi. Ne kendi yapıyor ne yaptırıyor. Biz artık o polemiğe girecek değiliz. Sözümüzü verdik. İzmir'e çok güzel iki stat kazandıracağız." dedi. Stadın kapanmasıyla en büyük darbeyi alacak Altay'ın alacağını, bu kulübe sahip çıkacaklarını belirten AK Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait, "Altay Başkanı Aslan Savaşan ile görüştüm. Ankara'ya davet edeceğim. Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç ile bir görüşme yapacağız. Aziz Kocaoğlu artık inadı bıraksın. İzmir için ne yapabiliriz bunu konuşalım. lsancak Stadı'nın olduğu yere yine stat yapılması en uygun olur. Hangi spor kulübü olursa olsun bizimle irtibata geçebilirler" çağrısında bulundu. İzmir Valisi Mustafa Toprak, "Alsancak Stadı'nın güçlendirilmesi gerektiğini, ancak güçlendirme ekonomik olmayacağı için stadın kapatıldığını dile getirdi. Karşıyaka, Göztepe ve Altınordu, stadın kullanım hakkına sahip Altay'a 1 yıllık kira bedellerini bile ödemişti. Altay Başkanı Aslan Savaşan, Alsancak Stadı'ndan vazgeçmeyeceklerini, 325 bin lira masrafla koltukları yenilediklerini, uğrayacakları zararın tazminini isteyeceklerini söyledi.

KONUŞMAKTAN ÖTEYE GİDEMEDİ
İl Güvenlik Kurulu toplantısına davet edilmediğini belirten İzmir Gücü Spor Vakfı (İZVAK) Başkanı Tuğrul Yemişçi, ise şunları söyledi: "Stat kapatıldı, bu konu biliniyordu. Federasyon ile görüştük. Hiçbir önlem alınmadı. Burada gelinen noktada kulüplerin ve İzmir'deki yerel yöneticilerin suçu var. Kulüplerin stat yapacak mali güçleri yok. Birlik olup statları yaptırabilirlerdi. Ama birlikte hareket etmediler. 2 yıl önce kulüp başkanları ile toplandık. Dönemin Bakanı Suat Kılıç ile görüştük. Statların sözünü aldık. Kulüpler yine kendi bildiğini okudu. Alınan kapatma kararı sürpriz olmadı. Sorumlular, kontrol yaptırmış ve çürük olduğu ortaya çıkmış. Can kaybı olabilir diye kapatıldı. Stat konusunda artık siyasete yer yok. Başkan Kocaoğlu, konuşmaktan öteye gidemedi. Propagandayı bırakalım, bu duruma çare bulacak olan kurum Büyükşehir Belediyesi'dir. Artık belediyenin hükümetle kavga etmemesi gerekiyor, yazıktır İzmir'e. Kulüp yöneticileri de suçu başka yerde aramasın. Biraz da onların şapkalarını önlerine koyup düşünmesi gerekiyor."

'STADIMIZI İSTİYORUZ'
Karşıyaka Başkanı Fatih Diniz, "Bu işler son güne kalmaz. Atatürk Stadı hazır değil. Geriye bir tek maçlarımızı oynayabileceğimiz Buca Stadı kalıyor. PTT 1. Lig'de sadece biz değil, Bucaspor ve Altınordu da mücadele edecek. Oranın bir zemin sorunu var, 3 takımı kaldıramaz. Ayrıca stat Bucaspor'un tasarrufunda. Maalesef İzmir'e stat şart. 100 yıllık kulüpler kendilerine maç yapacak stat arıyor. Atatürk Stadyumu'nda maç yapmak istemiyoruz. Seyirci karşı takımı baskı altına alamıyor. İzmir'e statlar bundan 5-10 yıl önce yapılmalıydı. Biz Alsancak Stadı'nda oynayacağımızı düşündüğümüz için kombine bilet ve VİP Tribün organizasyonumuzu yaptık. Fakat bu kapatma olayının yaşanmasının ardından her şey yarım kaldı. Tabii ki hiçbirşey bir candan önemli değil. Biz artık sadece stadımızı istiyoruz" diye konuştu.

'YOL HARİTASI ÇIKARACAĞIZ'
Göztepe İkinci Başkanı Fatih Dalan, "Biz, bu sezon Alsancak'ta oynamak için her türlü çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Gerek kombine bilet satışları, gerek gece maçları için Türkiye Futbol Federasyonları ile görüşüp onayını almıştık. Başkanımız Türkiye'ye geldiğinde, bir yol haritası çıkartacağız. Diğer statların haftada 3 maçı kaldıracağını düşünmüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Olacağı buydu artık inadı bırakın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN