İzmir'in 525 bin lirası ziyan oldu

Büyükşehir Belediyesi, hizmet binası depreme dayanıksız olduğu için Akdemir Plaza'ya taşınacak. Aylık kira bedeli 175 bin lira. Ancak üç aydır taşınılamadığı için 525 bin lira boşa gitti

Giriş Tarihi: 23.8.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 3 aydır, taşınmadığı binanın kirasını ödüyor. Depreme dayanıksız olduğu için binayı tahliye etme kararı veren Büyükşehir yönetimi, Halkapınar'da bulunan Akdemir Plaza'yı 3 yıllığına kiralayarak bazı birimleri buraya taşımayı planladı ve 1 Haziran 2014'te aylık 175 bin lira kira bedeli karşılığında sözleşme imzalandı. Ancak aradan 3 aya yakın bir süre geçmesine rağmen taşınma işlemi bir türlü gerçeklemedi. Böylece 3 aylık kira bedeli olan 525 lira boşu boşuna ödenmiş oldu ve kamu kaynağı israf edildi. Taşınması planlanan plazada üç ayda sadece otopark bölümünde çevre düzenlemesi yapıldı. Güçlendirme çalışması yapılacağı belirtilen Büyükşehir Belediye Sarayı'nda ise henüz herhangi bir işlem başlatılmadı.

EGELİ SABAH DUYURMUŞTU

Mayıs ayında Gökçeada açıkları merkezli meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki deprem İzmir'de de ciddi biçimde hissedilmiş, Egeli Sabah'ın "Belediye değil korku sarayı" başlığı ile duyurduğu Büyükşehir Belediyesi binasının dayanıksız olduğu haberi gündeme oturmuştu. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ihmalin farkına vararak, hemen Halkapınar'da bulunan Akdemir Plaza'yı kiralamış, 1 Haziran 2014 tarihinden geçerli olmak üzere Büyükşehir Belediyesi ile mülk sahibi arasında 3 yıllık sözleşme imzalanmıştı. Akdemir Plaza, sözleşmenin imzalandığı tarihten bu yana boş halde bekliyor. En geç temmuz ayında taşınılması planlanan binaya 3 aylık kira bedeli olan 525 bin lira boş yere ödenmiş oldu. Büyükşehir Belediyesi'nin 3 yıllığına kiraladığı Akdemir Plaza, Belediye Sarayı'ndaki tüm birimleri içerisinde barındıracak kadar büyük olmadığı için sadece Fen İşleri, Park ve Bahçeler, Tarım, Ulaşım, Banliyö ve Raylı Sistem ile Altyapı Hizmetleri Daire Başkanlıkları buraya taşınacak. Konak'taki mevcut Belediye Sarayı'nda boş kalan yerlerde binanın güçlendirme çalışmaları başlayacak. Yapılacak olan güçlendirme tadilatlarının uzaması durumunda 3 yıllık yapılan kira sözleşmesi uzatılarak Akdemir Plaza bir süre daha Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılmaya devam edilebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'in 525 bin lirası ziyan oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN