O ayıptan dönüldü

İzmir'e 19. Avrupa Veteran Atletizm Şampiyonası için gelen sporcuların, kent içi ulaşımda belediye hizmetlerinden ücretli yararlanmasını isteyen Büyükşehir, haberimiz sonrası bu ayıptan vazgeçti

Giriş Tarihi: 24.8.2014
İzmir'de düzenlenen 19. Avrupa Veteran Atletizm Şampiyonası, için gelen sporculara yapılan ayıp giderildi. Gazetemiz Egeli Sabah'ın geçtiğimiz gün yaptığı haberde veteran sporcuların kent içi ulaşımında belediye hizmetlerini kullanırken ücret ödeyeceklerini duyurmuştuk. Tüm dünyada, organizasyonlara katılan sporcular, kent içi ulaşımda belediye hizmetlerinden ücretsiz yararlanırken, İzmir Büyükşehir Belediyesi, sporcuların normal ücret karşılığında yolculuk edeceğini belirtmişti. 19. Avrupa Veteran Atletizm Şampiyonası'nın açılış günü yayımlanan haberimizin ardından, sporculara karşı olan ayıp giderildi. Kent için ulaşımında veteran sporculara organizasyon süresi boyunca İZBAN, metro, belediye otobüsleri ve şehir hatları vapuru sporculara ücretsiz oldu. Daha önce 18 defa gerçekleştirilen Avrupa Veteran Atletizm Şampiyonası'na ev sahipliği yapan ülkelerde sporcular kent içi ulaşımda belediye hizmetlerini, akreditasyon kartlarını yetkililere gösterip ücretsiz olarak yararlanıyordu.

VALİ, İMALI KONUŞMUŞTU
Fakat ne var ki 19.'su İzmir'de düzenlenen Avrupa Veteran Atletizm Şampiyonası'nda gelenek bozularak, İzmir'in ev sahipliği yaptığı organizasyonda İzmir Büyükşehir Belediyesi, sporcuların kent içi ulaşımda ücretli olarak seyahat etmelerini uygun gördü. 50 ülkeden 2 bin 500 sporcunun geldiği İzmir'de veteran sporculara karşı yapılan ayıbın giderilmesi için Avrupa Veteranlar Atletizm birliği Başkanı Kurt Kaschke, Türkiye Atletizm Genel Koordinatörü Nihat Döker, İzmir İl Spor Müdürü Ali Osman Tatlısu, İzmir Masterler Atletizm Kulübü Derneği (İZMAK) Başkanı Yavuz Tunç ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Aksu, Master Atletizm Federasyonu Kurul Başkanı Nurettin Memur'dan oluşan heyet, İzmir Valisi Mustafa Toprak'ı geçtiğimiz günlerde ziyaret etmişti. İzmir Valisi Mustafa Toprak, heyetin ziyareti sırasında kent içi ulaşımda sporcuların ücretsiz seyahat etmeleri konusunda yerel yöneticileri kastederek, "Bu konu İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yetkisi kapsamında. Ben ne söylersem tersini yaparlar" demişti. Yaşanan gelişmelerin ardından ortaya çıkan ayıp, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından temizlenerek kent içi ulaşım veteran sporculara ücretsiz yapıldı.

HALA ÜCRETLİ SANIYORLAR
Şampiyonanın birinci gününe kadar ücretli olan kent içi ulaşım nedeniyle bazı sporcular, ulaşımın ücretsiz olduğundan habersiz olduğu için otobüs, metro, İZBAN ve vapurlara binerken para ödemek istedi. Yetkiler ile sporcular iletişim kuramayınca ortaya ilginç manzaralar çıktı.

VETERANLAR START ALDI
İzmir'de 22 Ağustos'ta başlayan ve 31 Ağustos'a kadar devam edecek 19. Avrupa Veteranlar Atletizm Şampiyonası için Gündoğdu Meydanı'nda açılış töreni düzenlendi. Törene, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Avrupa Veteranlar Başkanı Başkanı Kurt Kaschke ile çok sayıda sporcu katıldı. Sporcuların ülke bayraklarıyla Kordon'da yaptıkları kortejle başlayan törende konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Aydoğan, İzmir'in konuksever kent olduğunu, insanlarının sıcakkanlılığı ve hoşgörüsüyle tanındığını belirtti, tüm konukları birer İzmir dostu olarak ülkelerine göndereceklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O ayıptan dönüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN