Belediye klasiği

İzmir Büyükşehir'e bağlı İZSU ekiplerinin derelerde çalışma başlatmasına karşın sıkıntı çözülmedi. Körfez'e dökülen birçok derenin etrafa pislik saçtığı görüldü. Vatandaşlar soruna kalıcı çözüm istedi

Giriş Tarihi: 26.8.2014
İzmir Körfezi'ne dökülen birçok dere pislik saçıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU ekipleri bazı derelerde ıslah çalışmaları başlatsa da, bu yeterli olmadı. Poligon Deresi, Manda Çayı ve Yeşildere, sınıfta kalan derelerden birkaç tanesi. Yıllardır metro inşaatı nedeniyle bir rahat nefes alamayan mahalle sakinleri, Poligon Deresi'ndeki pislik ve kötü kokunun giderilmesi için bugüne kadar hep geçici çözümler sağlandığını ve artık kalıcı çözümün sağlanmasını gerektiğini belirtti. Poligon Deresi'nin etrafındaki evlerde yaşayanlar, bu günlerde kapı pencere açamıyor. Dereden ara ara yayılan kötü koku ve sinek nedeniyle çevre sakinleri, şikayetlerini defalarca İZSU'nun yetkili birimlerine iletti. Fakat çözüm bulunamadı. Ayrıca, derenin bazı bölümlerinde tabanda kalkerleşme meydana geldi. Bu sebepten dolayı apartmanların temelleri, dereden sızan sular tehdidi altında kaldı.

YENİDEN PROJELENSİN!

Poligon Deresi'nin kenarında bulunan Önüz, İnanç ve Akman apartmanlarının sakinleri toplanarak İZSU'ya dere ile ilgili gereken ıslah işleminin yapılması için dilekçe verdi. Ardından dikkate alan İZSU yetkilileri, dereye gelerek çalışma yaptı. Sadece günü kurtarmaya yönelik yapılan çalışmanın ardından dere yine aynı şekilde pislik biriktirmeye ve kokmaya devam etti. Derenin zeminindeki kalkerleşen bölgeye de beton atılmasını isteyen çevre sakinleri ise İZSU ekiplerinden, "Topraklaşan bölgeye beton atarsak aşırı yağışta sökülür daha kötü hale gelir" cevabı aldıklarını belirtti. Çevre sakinleri ise, derede çalışma yapan İZSU yetkililerinin kendilerine, "İzmir Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Dairesi Başkanlığı'na başvurun yeniden bu dereye proje hazırlasınlar, dere ıslahı yapılsın" dediklerini iddia etti. Yaklaşık 7 yıldır kötü koku ve sivri sinek kabusundan kurtulmak istediklerini belirten çevre sakinleri, "Biz tek tek ordan oraya mı gideceğiz? İZSU geldi gördü, bir yerde bir yanlışlık varsa illa ki bunun düzeltilmesi için şikayet mi olması gerekiyor?" dedi. İZSU'yu defalarca aradıklarını fakat kalıcı çözümün bir türlü yapılmadığını belirten Akman apartmanı sakini Suna Sönmez, "Burası yıllardan beri böyle. Gelip dereye bakın. İnsanın gözüne ilk bakışta fazla bir şey yok gibi geliyor ama gece pencereniz açık bir uyumayamazsınız. Ne kokudan durabilirsiniz, ne de sivri sineklerden" dedi. İzmir Adliyesi'nin yan tarafından denize dökülen Manda Çayı ve Yeşildere'nin kaderi de Poligon Deresi ile aynı durumda. Manda Çayı'nın, Bornova 3. Sanayi Sitesi'nin içinde kalan bölümünde pislik ve kötü kokudan geçilemez hale geldi. Sanayi sitesi esnafı, durumdan şikayet ederken, "Defalarca Büyükşehir'in 'Hemşeri İletişim Hattı'nı aradık. Sesimizi bir türlü duyuramadık. Burası pislikten geçilmiyor. Derenin başında, adliye ve yeni yapılan yapılar olduğu için o bölüm ıslah edildi. Bu bölge ise kaderine mahkum edilerek bu şekilde kalmaya devam etti" diyerek tepkilerini dile getirdi. İzmir'in en büyük yükünü çeken derelerin başında gelen Yeşildere de, pislik yuvası olmuş durumda. Dereler bakımsızlıktan, lağım farelerin yuvası hale gelmiş. Kedi boyuna gelmiş farelerin sokaklarda cirit attığını iddia eden mahalle sakinleri, "Bizler, merkez semtlerde yaşamadığımız için unutulduk. Sadece, seçimden seçime hatırlanıyoruz. Bu derenin hali ortada. Fareler cirit atıyor. Sokaklarda çocuklarımız oyun oynuyor. Yetkililer gelip temizlesin. Bu durumun cezasını bizler çekmek mecburiyetinde miyiz?" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye klasiği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN