Kordon'a nurtopu gibi vinçler geliyor!

Alsancak Vapur İskelesi ile işletmelerin bulunduğu alan arasına 30 tonluk 3 adet vinç yerleştirilecek. Vatandaşlar projeye 'Kordon'da vincin ne işi var' diyerek tepki gösterdi

Giriş Tarihi: 28.8.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi, iç körfezi çevreleyen 40 kilometrelik sahil şeridini düzenlemek için 2009 yılında gerçekleştirilen Kültür Çalıştayı sonrası çalışma başlattı. Mavişehir ile İnciraltı Kent Ormanı arasında uzanan yaklaşık 40 kilometrelik kıyı şeridi, fiziki özelliklerine ve kullanım amaçlarına göre 4 bölgeye ayrıldı. Mavişehir - Alaybey, Alaybey - Liman, Alsancak Konak ,Konak'tan - Üçkuyular'a uzanan 4 bölgenin yanı sıra; Körfez'in gösteri ve etkinliklerle donatılması konusunda fikirler üretmek üzere 5. bir grup oluşturuldu. Yaklaşık 3 yılı aşkın bir süredir devam eden projelerde içlerinde İzmirlilerinde olduğu 100'ün üzerinde tasarımcı görev aldı. Projenin en önemli ayaklarından birini oluşturan Alsancak Limanı ile Konak arasındaki bölümde ise tartışma yaratacak düzenlemeler öngörüldü.

VİYADÜK AYAKLARINA PİST

Tasarımcılar Alsancak Vapur İskelesi'nin karaya bakan bölümünde 3 adet 30 tonluk vinç konulmasını öngördü. Vinçlerin etrafında da küçük meydancıklar planlandı. Etkinlik olmadığı zamanlarda dekoratif amaçlı kullanılması öngörülen vinçlerden, etkinlikler sırasında ışık ve ses sistemlerinin taşınması amacıyla yararlanılması da kararlaştırıldı. Ayrıca 1. Kordon'un bağrına bir hançer gibi saplanan viyadük ayaklarının üzerine bir rampa kurulması öngörüldü. Bu rampa çocuklar için oyun, kaykay alanı ve viyadük terası olarak planlandı. Proje kapsamında dikkat çeken diğer bir uygulama ise Alsancak Vapur İskelesi'nin hemen önünde kurulması öngörülen kafeterya ve restoranlar oldu. Bugüne kadar 1. Kordon'da rekreasyon alanı üzerinde hiçbir ticari faaliyete izin vermeyen Büyükşehir Belediyesi yeni düzenleme kapsamında Alsancak Vapur İskelesi'nin hemen yanında limana doğru olan bölümde, sahil şeridinde küçük çaplı kafeterya ve lokantalar yapılması planlandı. Böylece Kordon bu düzenleme ile ticari işletmeler de açılmış oldu. Böylece Gündoğdu Meydanı'ndan Limana doğru olan bölümünün günün belli bir saatinden sonra ıssızlaşmasının önüne geçilmek isteniyor. Projenin mimalarından Nevzat Sayın, "Bizim tüm yaptığımız, burayı insanların keyifle kullanabilecekleri alanlara dönüştürmek oldu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kordon'a nurtopu gibi vinçler geliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN