Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'den dünyaya 83. defa merhaba

Giriş Tarihi: 29.8.2014

Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk sanayi ve ticaret hayatının uluslararası alanda tanıtılması amacıyla düzenlenmeye başlanan ülkenin "en eski fuarı" İEF, kapılarını bugün 83. kez açıyor

İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), 83. defa başlıyor. 17 Şubat-4 Mart 1923 tarihleri arasında toplanan 'İzmir İktisat Kongresi' sırasında ortaya çıkan, yurt içinde üretilen malların sergilenmesi fikrinin çekirdeğini oluşturduğu İEF, 67 ülkeden katılımcıları buluşturacak. Açılış Korteji saat 19.30'da Vasıf Çınar Meydanı'nda, açılış şöleni saat 2030'da Yeraltı Otopark üzeri çim alanda olacak. Açılış törenine, dünyanın birçok ülkesinden 16'sı Bakan ve 4'ü Bakan Yardımcısı olmak üzere 150'yi aşkın temsilcinin gelmesi bekleniyor.

FUAR'IN TARİHÇESİ
İzmir İktisat Kongresi'nde 'Bu şehirde fuarlar kurun, sergiler açın' diyen Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla,Yemiş Çarşısı'nda Yerli Mallar Sergisi açıldı. Müteakip yıllarda açılan sergilere yabancı firmalar da katılmaya başladı.Yeni Asır Gazetesi spor muhabirliği yaparken, 1933 yılında Türk sporcu kafilesiyle Rusya'ya giden Suat Yurdkoru, Moskova Fuar Alanı'nın panosundaki krokileri, kara kalemle bir kağıda alarak İzmir'e döndü. Başkan Behçet Uz, Yurdkoru'nun teklifiyle İzmir Yangını'nın harabe haline çevirdiği alanda kültürpark oluşturma kararı aldı. Bugünkü 450 bin metrekarelik Kültürpark'ın temeli, 1 Ocak 1936 yılında büyük bir törenle atıldı. Fuar, 2. Dünya Savaşı dönemi olan 1942 yılında açılamadı. 1970 ve 80'li yıllarda, fuar eğlence ve sanat yönüyle ön planda oldu. Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Behiye Aksoy, Gönül Yazar, Emel Sayın, Nejat Uygur, Sadri Alışık gibi sanatçılar fuarda vatandaşlarla buluştu. Zaman içinde süresi kısaltılan İEF'de, 1 haftası uluslararası, 1 haftası ulusal düzeyde olmak üzere 2 haftalık süre uygulaması yerleşti. 1992'de onur konuğu ülke, 2005 yılından itibaren de onur konuğu il uygulaması başlatıldı.

KÜLTÜRPARK İÇİN SÖZ SIRASI SİZDE!
Kültürpark'a yeni bir kimlik kazandırılması konusunda kentin kanaat önderleri ile "ortak akıl" toplantıları gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, Fuar süresince İzmirlilerin görüşlerini alacak. Fuarın Gaziemir'e taşınmasından sonra Kültürpark'a yeni bir kimlik kazandırmayı amaçlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, hem internet ortamında hem de İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) süresince anket düzenleyerek vatandaşların görüş ve önerilerini alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'den dünyaya 83. defa merhaba
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN