Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Kordon'un imajına zarar verecek"

Giriş Tarihi: 29.8.2014

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Alsancak Vapur İskelesi yakınına 30 tonluk 3 adet vinç yerleştirmeyi planlamasına yönelik tepkiler büyüyor. Vinçlerin Kordon'da "ucube" gibi duracağı ifade ediliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Kordon'a 3 adet vinç konulmasına ilişkin projesi tepkilere yol açtı. İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Ayhan Emekli, "Kordon'a vinç yerleştirmek hem görüntü kirliliğine yol açıyor hem de sahil bandını halkın kullanımını olumsuz etkiliyor. Bu tur sahil kullanımlarının halkın kullanımına kapatılmaması gerekiyor. Her ne kadar konser için bile kurulacak olsa bunlar halkın kullanacağı alanları kısıtlıyor" diye konuştu. Şehir plancısı olan AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül , "Sayın Kocaoğlu özellikle CHP'li belediyeler hep sosyal belediyecilikten bahsederler. Belediyeleri hep ortak katılımla ortak akılla sivil toplum örgütlerine sorarak yöneteceklerini söylerler. Ama bunları sadece sözde söylerler. Yani hiçbir zaman faaliyete geçmez. Çünkü bunlar söyledikleri hiçbir şeye kendileri inanmazlar. İzmir'in o kadar sorunu var. Yıllardır birikmiş ulaşım, altyapı, ulaşım, çevre kirliliği, otopark, çarpık yapılaşma gibi sorunları dururken, sanki her şeyi çözdü de yılda 3-4 konser vermek ve vatandaşı eğlendirmek için sıra bu vinçleri mi geldi?" dedi. Şehir Plancıları Odası'nı göreve çağıran AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık, "Şehir Plancıları Odası siyaset yapmaktan vakit bulup da İzmir'in çevre sorunlarıyla ilgilenirlerse çok daha iyi olur. Biz şimdi ne söylesek siyaseten söylediğimiz anlaşılır. Şehir plancılarına sorun doğruysa yapsınlar. Şehir plancıları ne düşünüyor merak ediyorum" diye konuştu. AK Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait ise, "İzmir zaten boğuluyor. Şehre kötü bir makyaj yapmak yanlış. Bu gibi şeylere tek başına karar verilmemeli. Yunanlar bile bu kadar İzmir'e zarar vermediler. İzmir'i bu kadar kötü duruma getirmediler. Artık buna dur demek lazım. İzmir'i birlikte yönetmemiz lazım. Bize danışmaları gerekiyor. Pek ümitli değilim. CHP'lilerde hoşgörü yok" görüşünü ifade etti.

BENİM DİYECEĞİ 2 PROJE VAR

Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, Kocaoğlu'nun 11 yılda "tümüyle benim" diyebileceği 2 projesinin olduğunu belirterek,"Bir tanesi Konak Pier ile Cumhuriyet Bulvarı arasında kıyı tasarım projesi. Bütün İzmirli hemşehrilerimizin gördüğü gibi çok kötü oldu. Sayın Kocaoğlu kendisinin de beğenmediğini meclis kürsüsünde ifade etti. İkinci projesi de Kordon ile ilgili projesi. Çim düzenlemesi de hastalıklı toprağı mantarlı bir çimleme oldu. Sağlıklı bir sonuç alınamadı. Her gün binlerce turistin binlerce kişinin ziyaret ettiği Kordon'daki kıyı yeşillendirilmesi de fiyasko ile sonuçlandı. Kordon'a 3 tane ucube vinç monte etme projesi buranın imajını yerle bir edecektirr. Çok ciddi anlamda görüntü kirliliğine yol açacaktır. Bu proje baştan sakat doğmuş bir projedir. Tasarımı baştan sona yanlıştır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Kordon'un imajına zarar verecek"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN